مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز  گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۲۵ هزار تن انار از سطح ۱۲۵۰ هکتار از باغات زیر کشت این محصول در شهرستان برداشت شود.


 

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی  با بیان این که برداشت انار از سطح انارستان‌ها آغاز شده، اظهار کرد: در سال جاری بهره برداران از نیمه‌ دوم شهریور ماه  برداشت انار  را شروع کرده اند و پیش بینی می‌شود  تا اوایل آبان ماه نیز برداشت این محصول در سطح باغات ادامه خواهد داشت.

 

او گفت: باتوجه به اینکه باغات انار در این شهرستان هم به روش سنتی و هم به روش نوین  آبیاری می‌شود در بعضی از نقاط شهرستان با در اختیار بودن منابع آبی، حدود ده درصد افزایش تولید را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

وی بیان کرد: ۷۰۰ هکتار از سطح باغات  زیر کشت محصول انار  تا امروز برداشت شده است که متوسط عملکرد ۲۰ تن در هکتار بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز  مهمترین ارقام انار تولیدی در این شهرستان را بریت، رباب، شیرین شهوار ، می خوش قصرالدشتی و انار کوهمره که بازار پسندی خوبی دارد برشمرد و افزود:دهستان کوهمره ی بخش ارژن شهرستان  از لحاظ سطح باغات و میزان تولید سالانه انار رتبه اول شهرستان را به خود اختصاص داده و بیشترین باغات سطح کشت این محصول در روستاهای بگدانه،مسقان و کره بس این منطقه قرار دارد.

سیروسی افزود: انارهای درجه دو و سه که حدود ۳۰ درصد از تولید را شامل می شود در صنعت فرآوری استفاده می شود که فرآوری  این محصول ارزشمند هم به صورت صنعتی در شهرک بزرگ صنعتی شیراز و هم به صورت سنتی توسط خود بهره بردار انجام می گیرد که به صورت محصولاتی مانند رب انار ،آب و شربت انار،ناردون و... به بازار عرضه می گردد.

این مقام مسول تصریح کرد:

بازار هدف محصولات انارستان های شهرستان شیراز معمولا استان های همجوار و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشند.