مدیریت جهاد کشاورزی

سم پاشی پهبادها بر مزارع فاضلابی

مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز گفت : عزم جدی برای امحا محصولاتی که با فاضلاب آبیاری شوند، وجود دارد

به‌ گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی افزود :تولید محصولات سلامت محور خط قرمز جهادکشاورزی است و راهکارهای حمایتی و مشاوره ای به کشاورزان ارایه می شود

  سیروسی با تاکید بر این که سلامت محصولات خط قرمز جهادکشاورزی است از ارایه خدمات نوین به فعالان این عرصه خبر داد و تصریح کرد :ارایه خدمات کارشناسی و مشاوره ای، راه اندازی سامانه برخط توزیع نهادها و سهمیه کودهای یارانه ای، تشویق برای راه اندازی کشت های جایگزین، حمایت برای احداث گلخانه از مواردی است که به همین منظور در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز با بیان این که سال زراعی از مهرماه آغاز می شود، با ارایه آمار و ارقامی در این زمینه گفت: در بخش کشت گندم، جو و کلزا 25 هزار هکتار سطوح زیرکشت تعهدی مربوط به مزارع دیم داشتیم و کشاورزان به واسطه تصوری که از میزان بارش داشتند بیش از 30 هزار هکتار را به این مساله اختصاص دادند. اما متاسفانه به دلیل خشکسالی مقدار 10 هزار هکتار آن قابلیت برداشت داشت.وی با بیان اینکه پیش بینی بارش برای زمان طولانی تر از یک ماه چندان دقیق نیست اظهار کرد: در کشت گندم آبی 10 هزار هکتار به زیر کشت رفت که 7 هزار هکتار آن آماده برداشت شد و در مجموع حدود 45 هزارتن گندم تولیدی در سال زراعی گذشته داشتیم.این مقام مسئول در مورد کشت کلزا که یکی از محصولات استراتژیک سازمان است افزود: دلایلی از قبیل عدم اعمال حمایت های لازم و عدم رغبت کشاورزان باعث شد تا تولید مناسبی در این زمینه انجام نشود. برای تولید کلزا نیازمند برنامه ریزی دقیق برای کاشت، داشت و برداشت هستیم و به موازات آن دولت باید قیمت خرید را افزایش دهد که خوشبختانه در سال جاری این حمایت ها اتفاق افتاده است و امیدواریم به استقبال کشاورزان منجر شود.مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز با بیان این که در سال گذشته 80 هکتار کشت کلزا داشتیم بیان کرد: در شهرستان شیراز محصولاتی نظیر ذرت و چغندر قند، گوجه فرنگی، سبزیجات زیر کشت می روند و سالانه نزدیک به 20 هزار تن تولید جو داریم که به عنوان علوفه دام مورد استفاده قرار می گیرد.

سلامت خط قرمز جهادکشاورزی است

سیروسی با اشاره به موضوع پراهمیت سلامت در حوزه تولید محصولات کشاورزی افزود: متاسفانه آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب در جنوب کلانشهر وجود داشت و این امر به یک معضل اساسی و خطرناک تبدیل شده که جهاد کشاورزی شیراز با قدرت به این موضوع ورود کرده است.این کارشناس ارشد حوزه کشاورزی با بیان این که مقابله با چالش های بزرگ نیازمند همکاری فرادستگاهی است تصریح کرد: از نظر قانونی هر دستگاهی برای مدیریت فاضلاب وظایفی بر عهده دارد. شرکت آبفا موظف به جمع آوری و ساماندهی فاضلاب شهری است که این امر در پهنه شهر شیراز به صورت ناقص انجام می شود. همچنین محیط زیست وظیفه دارد پساب کارخانجات را مدیریت کند و متاسفانه در شهرک صنعتی و برخی دیگر از مناطق شاهد ورود فاضلاب های صنعتی خام به عرصه محیط زیست هستیم. وی در ادامه گفت: در جنوب کلانشهر شیراز با یک پهنه 1500 هکتاری روبرو هستیم که در معرض خطر آبیاری با فاضلاب قرار دارد. اما باید به این نکته تاکید کرد که تمامی این پهنه مورد کشت قرار نمی گیرد و بر اساس نقشه برداری های انجام شده 114هکتار از مزراع ذرت و یونجه با فاضلاب خام گاهی موارد ابیاری می شود.مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه آبیاری با فاضلاب تخلف محرز کشاورز است عنوان کرد : برای مقابله با این پدیده مذموم که سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازد راهکارهای مختلفی در دستور کار قرار گرفته است. در وهله اول با فرهنگسازی و اقدامات آموزشی به دنبال پیشگیری از این بحران هستیم و سپس از طریق مراجع قضایی تخلف ها را پیگیری می کنیم. کشاورزانی که مزارع خود را با فاضلاب آبیاری می کنند شناسایی شده و اسامی آنها به شبکه بهداشت و محیط زیست ارایه می شود و آنها نیز با پیگیری در مراجع قضایی دستورات لازم برای امحا این گونه محصولات را اخذ می کنند.

عزم راسخ برای امحا محصولات فاضلابی

سیروسی در ادامه با تاکید بر این که محصولاتی نظیر سبزیجات، برنج و ارزن و هیچ محصول دیگری با فاضلاب رها شده در طبیعت در شهرستان شیراز آبیاری نمی شود خاطر نشان کرد : پساب های تصفیه شده از تصفیه خانه شماره یک شیراز به مزارع کشاورزی هدایت می شود و آبیاری با آنها مورد تایید کارشناسان است. البته در سالیان اخیر کشت با فاضلاب تصفیه نشده نسبت به گذشته بسیار تقلیل یافته و برخی از کشاورزان به ناچار به شیوه غیرقانونی متوسل می شوند که باید راهکاری جایگزین برای مقابله با آن را در دستور کار قرار داد. یکی از راهکارهایی که به کشاورزان ارایه می دهیم تغییر الگوی کشت است. برای مناطقی که از آب کمی برخوردار هستند پیشنهاد می کنیم تا به الگوهای کشت گلخانه ای متوسل شوند و از طریق پساب های تصفیه شده اقدام به کشاورزی کنند. در همین زمینه سازمان جهاد کشاورزی با پرداخت تسهیلات و خدمات کارشناسی و مشاوره ای از کشاورزان حمایت می کند.این مقام مسئول با اشاره به اقداماتی که در راستای مقابله با کشت فاضلابی انجام شده گفت : جهاد کشاورزی شیراز بنا بر وظیفه ای که بر عهده دارد بارها و بارها نسبت به مسدود سازی کانال های هدایت فاضلاب به سوی مزارع شهری اقدام کرده است. اما متاسفانه برخی از سودجویان مجددا اقدام به بازگشایی و هدایت فاضلاب به مزارع کرده اند. در همین زمینه پیرو بازدید میدانی که از مزارع پرخطر انجام گرفت، جلسه ای با حضور مقامات قضایی و مدیران ارشد استان برگزار شد و مصوبات خوبی در این زمینه به انجام رسید و وظیفه هر دستگاه اجرایی مشخص گردید.سیروسی سلامت جامعه را خط قرمز جهادکشاورزی ارزیابی کرد و افزود: اگر کشاورزی اقدام به کشت محصولات با فاضلاب کرد دستگاه های ذیربط نظیر شبکه بهداشت و جهاد کشاورزی بر اساس دستور قضایی می توانند اقدام با سم پاشی مزرعه با علف کش های قوی کنند که منجر به خشک شدن محصول می شود. به منظور پرهیز از تنش با کشاورزان خاطی این اقدام با استفاده از پهبادهای سمپاش صورت می گیرد. به همین دلیل از کشاورزان درخواست داریم تا به منظور حفظ سلامتی جامعه و پیشگیری از برخوردهای قانونی و خشکاندن محصول از آبیاری با فاضلاب جدا بپرهیزند.مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز خبر از عزم راسخ سازمان متبوعش برای نابودی محصولات آلوده داد و بیان داشت: طی سال ها و ماه های اخیر صدها هکتار از مزارع ذرت علوفه ای و یونجه که با فاضلاب آبیاری شده بود معدوم شده است. این اقدامات سبب شد تا در مناطقی نظیر برمشور دیگر شاهد کشت با فاضلاب نباشیم. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت : شركت برودت گستر طوبي برای دومین بار در سال های 1399 و 140‪0 موفق به اخذ رتبه برتر استانی در زمینه استاندارد شد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی ابراز کرد:تدویـن و تهیـه پیش نویـس اسـتانداردهای ملـی در رشـته هـای مختلـف را كمیسـیون های فنی مركب از كارشناسـان سـازمان یـا شركـت هـای تاییـد صلاحیـت شـده، صاحب نظـران مراكـز و موسسـات علمـی، پژوهشـی، تولیـدی و اقتصـادی آگاه و مرتبـط بـا نظـارت دفـتر تدویـن اسـتانداردهای ملـی عهده دار هســتند (به آدرس http://shiraz.isiri.gov.ir) که مطابق با ارزیابی های انجام شده و نظارت کارشناسان حوزه صنایع جهاد کشاورزی شهرستان رتبه برتر استاندارد در استان در سال جاری به شرکت برودت گستر طوبی تخصیص داده شده است. 

سیروسی بیان کرد:شرکت مذکور با ظرفيت ده هزار تن و به صورت دو مداره در شهرك بزرگ صنعتي شيراز واقع شده است که با داشتن رتبه برتر صادر كننده نمونه ملي و استاني از سال ٧٩ تا كنون در زمینه صادرات ميوه و تره بار به كشورهاي حوزه خليج فارس، روسيه،عراق،پاكستان،افغانستان و …. فعالیت دارد. 

او همچنین با بیان اینکه مدير كنترل كيفيت نمونه استاني نیز از همین شرکت انتخاب شده است افزود:یکی از اهداف سازمان ملی استاندارد ایران، ارتقای اندیشه، نگرش و رفتار افراد جامعه نسبت به استاندارد است که همانطور که مشخص است شرکت برودت گستر طوبی با داشتن تعداد 150‪ نفر اشتغالزایی مستقيم و بیش از 300‪ نفر اشتغالزایی غیر مستقیم به همراه کسب افتخارات رتبه آوری صادرات و استاندارد قطعا نتیجه تفاوت دیدگاه و نگرش مسؤلین این شرکت نسبت به سایر رقبا بوده است. پیاده روی و کوهپیمایی پرسنل جهاد کشاورزی شهرستان شیراز به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج در صبح  پنجشنبه بر فراز کوه هفت تنان در جوار مرقد مقدس شهدای گمنام شیراز

همراه با بازدید از گهواره دید و چاه مرتضی علیمدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اجرای طرح کشت قراردادی گندم در این شهرستان خبر داد.

به‌ گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح الله سیروسی گفت:: با دستور مقام عالی وزارت و اتخاذ سیاست های حمایتی و پشتیبانی از تولید کنندگان و گندم کاران در مراحل کاشت ، داشت، برداشت و با هدف تأمین منابع مالی نهاده های کشاورزی

طرح مذکور در شهرستان شیراز نیز همزمان با سراسر کشور اجرا شده است.

وی با بیان اینکه جز به جز طرح کشت قراردادی گندم در کلاس های ترویجی و آموزش های چهره به چهره و همچنین از طریق فضای مجازی و تهیه برگه های ترویجی به بهره برداران اطلاع رسانی شده تصریح کرد :

در کشت قراردادی مراکز جهاد کشاورزی به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران (اداره غله ) با کشاورزان گندم کار در مناطق تحت پوشش قرارداد منعقد نموده و به میزان دو برابر نهاده های تحویلی و حق بیمه سهم کشاورز(به ازای هر هکتار دو میلیون تومان ) سفته بانکی به عنوان ضمانت دریافت می نمایند، شرکت خدمات حمایتی نیز ملزم به تامین کود بر اساس تفاهم نامه بین مجریان کشت قراردادی و شرکت مذکور می باشد و صندوق بیمه کشاورزی نیز براساس اعلام مجری طرح کشت قراردادی نسبت به بیمه کشاورزان طرف قرارداد اقدام می نماید که درنهایت مجریان کشاورزی قراردادی (کارخانجات آرد و ... )هزینه خدمات ارائه شده به کشاورزان طرف قرارداد را هنگام پرداخت بهای محصول از آن کسر می نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، افزایش بهره وری از منابع آب و خاک، تولید برنامه ای محصول گندم، ایجاد ثبات و پایداری در تولید محصول ، افزایش عملکرد و کیفیت محصول گندم با توجه به اهمیت مصرف متعادل و به موقع کودهای شیمیایی

و در کنار آن کاهش اثرات تنش های محیطی با توجه به تغذیه بهینه مزارع گندم و مهمتر از همه تولید محصول بر اساس استانداردهاو تقاضای مصرف کنندگان گندم و صنوف و صنایع آرد با اولویت قرار دادن صیانت از حقوق و اقتصادی نمودن تولید برای گندم کار و مصرف تولید کنندگان (کارخانجات ارد و صنایع آرد بر ) ، کاهش ریسک های بازار و رقابت پذیری ، کاهش هزینه های عملیاتی در مرحله کاشت ، رعایت الگوی کشت ، هدفمند سازی و استفاده بهینه از یارانه ها و کاهش مداخله گری دولت در خرید و فروش گندم بیان کرد و افزود: عوامل توزیع کود شهرستان آماده‌ تحویل کود به گندمکاران در قالب این طرح هستند از کشاورزان گندمکار شهرستان درخواست کرد تا برای استفاده از این فرصت پیش‌آمده، در اسرع وقت به مراکز جهادکشاورزی شهرستان مراجعه کنند.

  ذبیح الله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در پیامی سالروز تاسیس و آغاز هفته بسیج را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز متن این پیام بدین شرح است:

تفکر بسیجی ادامه راه و سنت شهداست.

بسیج و بسیجی، خاطرات رزمنده‏ایی را زنده می سازد که با شجاعت تمام، هشت سال دفاع از میهن عزیزمان را به عهده گرفتند و آفریدگار لحظه هایی در جنگ شدند که قلم هیچ گاه قادر به توصیف آن نیست.

اینجانب ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج و سالروز تاسیس این نهادبه همه بسیجیان غیور، بصیر و ایثارگر ، یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و سال‌های جنگ تحمیلی به ویژه شهدای بسیجی را گرامی‌ می‌دارم.

 

ذبیح الله سیروسی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

اولین مانور در حوزه قرارگاه شماره 2 پیشگیری و مقابله با تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان با پوشش دهی شمال غربی انجام شد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح الله سیروسی در ارتباط با دستگاه های متولی گشت های هم پوشان قرارگاه مذکور تصریح کرد :

با هماهنگی صورت گرفته توسط قرارگاه شماره ۲ حفاظت اراضی و با دعوت از نمایندگان دستگاه های متولی امور زمین اعم از شهرداری منطقه ۱۰ ، معاونت اجرایی شهرداری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، منابع طبیعی و آبخیزداری ، بخشداری مرکزی ، گشت جرائم و کارشناسان امور اراضی شهرستان شیراز از مبدا قرارگاه واقع در شمال غربی شهرستان آغاز شد و ضمن بازدید و بررسي باغات بلوار دکتر حسابی ، نهر اعظم ، انجیره و گلستان در منطقه گویم خاتمه یافت. 

او خاطر نشان کرد :

در مانور مذکور علاوه بر رژه موتوری گشت های حفاظت اراضی دستگاه های متولی امور زمین

نسبت به صدور اخطاریه و دیوارنویسی به تعداد ۲۰ مورد اقدام گردید. 

سیروسی با اشاره به حضور هیئتی متشکل از مسؤلین و کارشناسان امور اراضی و یگان حفاظت استان خوزستان به منظور آشنایی و الگوبرداری از فعالیت های قرارگاه های پیشگیری و حفاظت از اراضی کشاورزی همزمان با مانور اظهار کرد :

با توجه به توصیه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و با هدف واکنش سریع به تخلفات تغییر کاربری ها در اراضی کشاورزی تعداد ۳ قرارگاه حفاطت از اراضی در شهرستان شیراز پیش بینی که بلا فاصله ۲ قرارگاه تاسیس و در راستای اهداف وارد عمل شد . عملکرد این قرارگاهها به حدی خوب و جالب توجه بود که سایر استانها نیز به فکر اجرای این ایده افتاده و استان خوزستان برای الگو برداری وآشنایی با عملکرد قرار گاه با حضور در آنجا از نزدیک با فعالیت کارشناسان آشنا شد که برای بازدید کنندگان حمایت و تعامل با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی جالب توجه بود. 

 این مهم الگو و راهکار مناسبی برای استفاده از امکانات دستگاهای مختلف در جهت هم افزایی و افزایش کارایی گشت های حفاظت اراضی در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز می باشد و می تواند در استان های دیگر نیز الگوبرداری شود.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر وظیفه ی ذاتی و قانونی این قرارگاه که صرفا مجری اجرای احکام صادره از دستگاه‌های قضایی می باشد، ابراز کرد: ۷ مورد ساخت و ساز از نوع دیوارکشی و نصب درب ورودی در مساحت حدود پنج هزار متر مربع که در بدو مرحله تخلف بودند با هماهنگی و به صورت قانونی تخریب گردید وهمچنین وسایل و ابزارآلات مربوط به مشاور املاک غیرمجاز در محدوده قرارگاه شماره ۲ حفاظت اراضی توقیف و از ادامه ساخت آن جلوگیری شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از خرید کود برای کشاورزان شیرازی با حواله الکترونیکی خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی بابیان اینکه کشاورزان حتماً برای ثبت و یا ویرایش سطح زیر کشت خود به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند، تصریح کرد: به منظور حذف واسطه‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان سامانه پایش کود از ابتدای تیرماه راه اندازی شده است و تلاش می‌شود کود موردنیاز کشاورزان به‌موقع توزیع و در دسترس کشاورز قرار گیرد.

او گفت: در سال زراعی جاری تحویل کودهای شیمیایی یارانه دار بر اساس حواله الکترونیکی صادره از سامانه پایش کود انجام می‌شود.

سیروسی با تاکید براینکه توزیع کود بر مبنای اطلاعات ثبت‌شده محصولات مختلف در سامانه جامع پهنه بندی انجام می‌شود افزود: بروز رسانی اطلاعات موجود در سامانه پهنه بندی که به سامانه پایش متصل است بسیار حائز اهمیت است، از این رو کارشناسان جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را برای انجام به موقع این مهم بکار می گیرند اما لازم است کشاورزان با توجه به اینکه در آستانه کشت پاییزه هستیم حتماً برای دریافت کود موردنیاز مشخصات خود را در سامانه جامع پهنه بندی ثبت و در صورت نیاز ویرایش کنند.

وی همچنین عنوان کرد: هر کشاورز برای هر محصول به صورت مجزا باید درخواست خود را در سامانه پایش کود ارسال کند.

سیروسی با تأکید بر اینکه کود شیمیایی تنها به اشخاصی تعلق می‌گیرد که کشاورز باشند،در تشریح پروسه تحویل کود به کشاورز گفت :

توزیع کود بین مراکز خدمات براساس سطح زیر کشت محصولات شتوی سال گذشته می‌باشد که پس‌از مشخص شدن سطح زیر کشت مقدار کود مراکز مشخص‌شده و به مرکز خدمات اعلام می‌گردد تا کارگزار توزیع و خرید کود را مشخص و به این مدیریت اعلام نمایند و پس‌از آن اطلاعات مراکز جمع‌بندی و طی نامه به شرکت خدمات حمایتی جهت خرید اعلام می‌گردد و بهره‌برداران پس از ورود به سامانه، کارگزار موردنظر خود را انتخاب می‌کنند، کد کارگزاری برای کشاورز نمایش داده خواهد شد و پس از ارسال، درخواست برای کارگزاری قابل‌رؤیت است.

وی افزود:در مجموع بیش از 2هزار و سیصد تن کود شیمیایی یارانه‌ای اوره، فسفاته و پتاس سهمیه سطحی سال زراعی مرحله نخست شهرستان مختص کشت‌های گندم و جو (آبی و دیم) و کلزا می باشد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان کود موردنیاز خود را پیگیری و تأمین کنند خاطرنشان کرد: کشاورزان در پیک مصرف با مشکل تهیه کود احتمالی مواجه خواهند شد که برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است کشاورزان کود موردنیاز خود را تأمین کنند.

 

 
 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

در سال زراعی 139‪9_1400

افزایش صد در صدی بیمه محصولات کشاورزی و دامی را نسبت به سال گذشته آن داشته ایم. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :

در سال زراعی گذشته، میزان بیمه‌ شده در بخش باغات و زراعت شهرستان بیش از 7 هزار هکتار و در بخش دام و طیور بیش از 110‪ هزار رأس و قطعه و در بخش ابنیه حدود ۱۱ هزار مترمربع بیمه انجام شده است. 

او با بیان اینکه میزان بیمه نسبت‌به سال قبل از آن حدود صددرصد بیشتر شده‌است ابراز کرد:

  همان‌طور که در آمار مشخص است بیشتر محصول بیمه شده مربوط به بخش دام می‌باشد. 

سیروسی با اشاره به اینکه در سال زراعی 139‪9_1400 حق بیمه یا حق پرداختی بیمه کشاورز به میزان ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون در بخش باغات ۲۳۱ میلیون در بخش زراعت و ۸۰۵ میلیون در بخش دام بوده‌است اظهار کرد :

تاکنون میزان غرامت خسارت حدود 1 میلیارد و 200‪ میلیون تومان در بخش زراعت و ۷۰۰ میلیون در بخش دام پرداخت‌شده است و مبلغ غرامت ناشی از خسارت‌های خشک‌سالی و سرمازدگی در بخش باغات حدود ۱۳ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که در درحال پرداخت می‌باشد. 

این مقام مسئول خاطر نشان کرد:

 با توجه به پرداخت غرامت تقریباً پنج‌تا شش برابری خسارت، نسبت‌به حق بیمه دریافتی سهم کشاورز به صندوق، بیمه نقش بسیار زیادی در جبران خسارت‌ها خواهد داشت ولی متأسفانه با توجه به این‌که حدود ۴ تا ۵ درصد از پورتفو یا همون ظرفیت بیمه ای در سال گذشته محقق شده است، اگر که تمامی این پورتفو می توانست تبدیل به بیمه شود نقش صندوق بیمه می‌ توانست پررنگتر شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در پایان گفت :

تعرفه‌های امسال هم ساده‌سازی شده، برای راحت شدن بیمه کشاورزی و کشاورزان می‌توانند از یک طرف حق بیمه‌های بهتر و از طرف دیگر تعهدات خیلی بیشتر برای جبران خسارات محصولات خود استفاده کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اشاره به انواع سرمازدگی می گوید: سه نوع سرمازدگی داریم که شامل سرمازدگی زودرس پاییزه، سرمای عمیق زمستانه و سرمای دیرس بهاره است و برای به حداقل رساندن خسارت تاثیرات سرمازدگی، مقاوم کردن جوانه های گل برای سال بعد تغذیه با ترکیبات پتاس بالا و آمینو اسیدها در این فصل توصیه می شود.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی ادامه می دهد: کاهش استفاده از کودهای ازته در مناطق مختلف و سرد در درختان میوه باعث رسیدگی و رنگ گیری زودتر و در نتیجه برداشت سریعتر میوه می شود و این کار با تنظیم آبیاری درختان باعث می شود با سرد شدن هوا، درختان زودتر خزان و برگریزان را شروع و در نتیجه به خواب زمستانه بروند و در زمان خواب زمستانه کمترین خسارت به درختان میوه در اثر سرمازدگی وارد می شود.

سیروسی اضافه می کند: استفاده از کودهای پتاسه باعث افزایش مقاومت در گیاهان در برابر عوامل طبیعی نظیر خشکسالی، سرمازدگی و گرما می شود و برداشت سریعتر محصول باعث می شود درختان میوه معتدله سریعتر به خواب روند و استفاده از مالچ ها در زمستان می تواند از یخ زدگی گیاهان جلوگیری کند، همچنین استفاده از شید به دلیل حفظ گرما در شب و آبیاری در زمان وقوع پدیده کاهش دما می تواند از سرمازدگی محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

 

او با اشاره به آمار سرمازدگی محصولات کشاورزی شهرستان شیراز تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ اعلام می کند: در مجموع به ۲۹ هزار و ۴۴۸ هکتار از اراضی شهرستان شیراز خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی ناشی از سرمازدگی تا این تاریخ وارد شده که رقم ریالی آن معادل ۱.۲۴۰.۷۶۱ میلیارد ریال است.

 

سیروسی ادامه می دهد: سطح خسارت سرمازدگی باغبانی شهرستان شیراز تا نیمه اول فروردین امسال ۱۰۱۵۱ هکتار بوده است و محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا، سیب زمینی، پیاز، پسته، گل محمدی، انار، گردو و … دچار خسارت شدند که گندم و جو از میان محصولات زراعی و پسته از میان محصولات باغی دچار بیشترین آسیب دیدگی ناشی از سرمازدگی شده است. 
فرمانده یگان حفاظت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

به پاس گرامیداشت هفته نیروی انتظامی رژه موتوری دستگاه های متولی امور اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در شهرستان شیراز انجام گرفت. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز آرمان کمالی تصریح کرد: رژه مذکور با حضور کارشناسان امور اراضی، کارشناسان گشت حفاظت اراضی راه و شهرسازی استان 

کارشناسان یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیراز و شهرستان های مجاور، یگان امداد فرماندهی نیروی انتظامی، یگان تکاور فرماندهی انتظامی و کادر انتظامی فرودگاه شیراز، راه آهن شیراز و اداره کل زندانهای استان و در محل فرماندهی انتظامی شهرستان برگزار گردید. 

کمال با بیان اینکه در قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات چند دستگاه متولی نام برده شده که متولی اصلی امور اراضی جهاد کشاورزی است ابراز کرد:

 دستور برخورد با متخلفین توسط دادستان یا نماینده دادستان انجام می شود و تامین امنیت عوامل اجرایی توسط نیروی انتظامی صورت می‌گیرد، درنتیجه نیروی انتظامی با یگان حفاظت ما همکاری تنگاتنگ دارند طوری که فرمانده یگان حفاظت از اراضی در کل کشور و استان‌ها ۱ نفر از افسران نیروی انتظامی است بنابراین یگان حفاظت ما به نوعی زیر نظر نیروی انتظامی است. 

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز همچنین در ارتباط با هدف اجرای این مانور اظهار کرد :در هفته بزرگداشت نیروی انتظامی یگان حفاظت از اراضی شهرستان با هماهنگی فرمانده یگان حفاظت اراضی جناب سرهنگ کشاورزی که اکنون در امور اراضی مستقر هستند، با این رژه توان و قدرت خود که در برخورد با تغییر کاربری‌ها دارد به نمایش گذاشت.

 وی افزود :از طرفی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در استان فارس متناظر آن در شهرستان‌ها تشکیل‌شده است که به صورت پایلوت زیر نظر یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در شهرستان شیراز تعداد ۲ تا قرارگاه حفاظت از اراضی تشکیل‌شده است که یکی غرب شیراز منطقه صدرا و دیگری در بخش ارژن در مرکز خدمات مستقر است و در برنامه بلندمدت شهرستان شیراز تعداد تاسیس ۸ در دستور کار قرار گرفته است. 

کمالی ابراز کرد : در این مانور گزارشی از عملکرد یگان حفاظت اراضی استان از حیث میزان، مساحت و تعداد رفع تغییرکاربری قرائت و توسط سردار ملک زاده از زحمات همکاران یگان حفاظت شهرستان های استان و سایر دستگاه های متولی امور زمین تجلیل و تشکر شد. 

 

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اجرای دستور قضایی امحاء محصولات آبیاری شده با آب فاضلاب خام براساس ماده 688‪

قانون مجازات اسلامی خبر داد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :

بعد از تسلیم اخطاریه به روستاهای حاشیه شیراز مبنی بر عدم استفاده از فاضلاب تصفیه نشده برای کشت، کارشناسان جهاد کشاورزی علاوه بر پایش و نظارت همیشگی نسبت به شناسایی و نقطه یابی یک به یک مسیرهای فاضلاب و زه کشی اراضی کشاورزی اقدام کردند،که در نتیجه تحلیل و بررسی داده ها فاضلاب خام مازاد بر ظرفیت تصفیه خانه شماره یک شیراز از کنار تصفیه خانه مذکور در کانال های روباز خاکی به سمت اراضي کشاورزی و دریاچه نمک جاری می باشد که در طول مسیر کانال اصلی، دو انشعاب فرعی در محل زهکش های موجود سبب هدایت فاضلاب خام به داخل اراضي کشاورزی روستای گردخون گردیده بود و جاری شدن فاضلاب درون این زهکش ها و اختلاط آن با فاضلاب تصفیه شده، سبب دسترسی آسان تعدادی از کشاورزان و بهره برداری از آن شده بود که در این راستا با استفاده از بيل مکانیکی مسیر کانال های فرعی دسترسی و ورود فاضلاب به اراضی کشاورزی از محل انشعابات مسدود و تغییر داده شد و به مسیر اصلی خود هدایت گردید، تا فاضلاب خام ضمن حرکت در کانال اصلی وارد اراضي کشاورزی نشود. 

وی ابراز کرد:

 در ادامه عملیات، امحاء اراضی کشت ذرت علوفه ای و یونجه آبیاری شده با فاضلاب با دستور قضایی و شکایت سازمان بهداشت صورت گرفت. 
نماینده ولی فقیه جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

پیامبر اکرم با ظهور و بعثتش توانست مبنایی قرار دهد برای یک توحید عینی واقعی و خداشناسی که امروزه بشر با پیشرفت های سرسام آور علم و تکنولوژی تازه توانسته به نکاتی از این علم توحید اشاره کند. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محمد هادی فیروزجنگ در مراسم بزرگداشت زادروز ولادت پیامبر اکرم(ص) ابراز کرد:

پیامبر گرامی به همه انسان های آزاده با فطرت پاک آموخت که خداوند خالق همه چیز است و هدایت کننده همه موجودات و همه ذرات هستی.

 وی افزود :پیامبر اسلام با زحمات 23 ساله خود در زمانی که جاهلیت حاکم بود توانست به اذن خداوند با تکمیل کردن ادیان قبل از خود مردانی موحد، پاک و امامانی وارسته که مصادق کامل آن حضرت علی علیه السلام است که در اول دعای کمیل به آن اشاره شده است که، اوج معارف وهست شناسی وخداشناسی برای بشر به ارمغان آورد را تربیت کند. 

فیروز جنگ با بیان اینکه علم های گوناگونی که در این زمان دانشمندان به واسطه آن ها جهان هستی را کنکاش و تشریح می کنند در معارف دینی و اسلامی ما وجود دارد و توسط بزرگان در متون اسلامی برگرفته از آیات قرآن واحادیث پيامبر اسلام صل الله علیه و آله وسلم که به وضوح بیان شده عنوان شده است اظهار کرد :بعضا اسلام ستیزی و اسلام هراسی هایی که در دنیا و در دل دشمنان اسلام وجود دارد ریشه در این دارد که نکات علمی که بشر تازه به آن دست یافته است در دین اسلام قرن ها پیش به آن اشاره شده که حکایت از اعجاز وحقاتیت دین اسلام دارد . 

مسؤل نمایندگی دفتر ولی فقیه در جهادکشاورزی شهرستان شیراز خاطر نشان کرد :باید شکر گذار باشیم که به واسطه دستورات وسنت حق پيامبر انجام اعمال عبادی واخلاقی بصورت عبادتی مثل نماز وروزه وغیره به خدای که تبلیغ آن نموده که بر همه ذرات واتم عناصر عالم آگاه وآنها را هدایت می‌کند به توحید وخدای حقیقی که توصیف آن نموده قرب ونزدیک می‌شویم. 

او در پایان گفت :امیدواریم با توحید حقیقی که منادی آن پيامبر وائمه اطهار بودند وعمل صحیح بدستورات آنها با خدای که آرامش حقیقی انسان هست نزدیک وانس پیدا کنیم انشالله

 در این مراسم که با حضور سیروسی مدیر، لطافت معاون و جمعی از مسئولان و کارشناسان واحدهای جهاد کشاورزی شهرستان شیراز برگزار شد در پایان به قید قرعه هدایایی به رسم یاد بود به پرسنل داده شد. 

 

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اعلام این خبر افزود :550 هکتار از مزارع شهرستان به کشت پیاز و عمدتا به صورت بهاره اختصاص یافته است که متوسط تولید این مزارع بیش از 55 تن در هکتار می باشد .

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی در ادامه بیان کرد: برداشت پیاز از اواسط شهریور ماه از مزارع کشت نشایی آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه خواهد داشت.

او همچنین ابراز کرد:محصول تولیدی علاوه بر فروش در بازارهای داخلی ،به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می گردد.

سیروسی با تاکید بر توسعه کشت مکانیزه و نشایی در شهرستان، گفت: امسال کشت در حدود 40 درصد از مزارع با دستگاه های بذرکار انجام شده است و 35 هکتار نیز به صورت نشایی کشت شده است. 

 

مسؤل واحد زراعت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز نیز در این باره گفت :

 ازمزایای کشت به صورت نشایی می توان به بهره وری از منابع تولید خصوصا آب ،سطح سبز یکنواخت، کاهش میزان مصرف بذر تا 50 درصد و افزایش قابل توجه تولید اشاره کرد.

مهرداد جلالیان تصریح کرد :

بیشترین سطح زیر کشت مزارع پیاز در شهرستان به ترتیب در مناطق سیاخ دارنگون، داریون، حومه و ارژن می باشد.

او با بیان اینکه سیستم های نوین آبیاری در این مزارع اجرا شده است اظهار کرد :

تلاش کارشناسان این واحد بر این است که کشت پیاز

در این مناطق به صورت مکانیزه و به خصوص نشایی انجام شود. زیر مجموعه ها