مدیریت جهاد کشاورزی

برداشت جو از مزارع شهرستان شیراز آغاز شد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز گفت :

از ابتدای خرداد ماه برداشت جو در سطح بیش از 

11 هزار هکتار از مزارع شهرستان شیراز آغاز شد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریحکرد  :در سال زراعی جاری 11405 هکتار از مزارع شهرستان به کشت جو اختصاص یافته که از این مقدار 3612 هکتار آبی و 7793هکتار دیم می باشد. 

وی خاطرنشان کرد :

این آمار بدون احتساب سطوح کشت شهرستان زرقان است. 

سیروسی وضعیت مزارع را مطلوب خواند و افزود :در پی نزولات جوی مناسب، تلاش کارشناسان در پایش به موقع و بکار گیری فاکتورهای مدیریتی در توصیه های فنی ، میزان تولید محصول بیش از 24 هزار تن پیش بینی می شود.

این مقام مسئول اظهار داشت : با توجه به تغییر قیمت جو در بازار آزاد، پیگیری ومکاتبات لازم جهت راه  اندازی مراکز خرید در سطح شهرستان صورت گرفته است که در صورت کاهش قیمت ،بهره برداران می توانند محصول خود را با قیمت تضمینی به این مراکز تحویل دهند.

وی بااشاره به روند افزایشی کشت جو طی سالهای اخیر ،اظهار امیدواری کرد که در سال آتی با انجام پروژه های تحقیقی -ترویجی،افزایش ضریب نفوذ بذر گواهی شده و ارقام مناسب با شرایط منطقه شاهد جهش در تولید این محصول باشیم. 

تغییر و اصلاح مفاد تابلوها در اراضی اوقافی 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت : تغییر و اصلاح مفاد تابلوها در اراضی اوقافی زالی به نفع دولت و بدون هزینه نصب و خرید آهن آلات انجام گرفت. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد : برای اولین بار پس از گذشت چندین سال از نصب این تابلوها در اراضی کشاورزی اوقافی به دنبال ارسال گزارش و انجام بازدید موضوع بصورت مشروح و دقیق به دادستان اعلام شد. 

وی افزود : محتوای نوشته تابلوهای مذکور در اذهان عموم اقشار جامعه  ارائه مجوز تغییر کاربری و ساخت و ساز را تداعی می کرد. 

سیروسی اظهار داشت :موضوع در شورای حفظ حقوق بیت المال مطرح و دستور قضایی مبنی بر تصاحب تابلوها و شعارنویسی به نفع دولت صورت پذیرفت.  

 

آغاز برداشت گل محمدی از باغات سیاخ دارنگون 

سرپرست مرکز جهاد کشاورزی سیاخ از برداشت گل از بوته های گل محمدی  در منطقه سیاخ دارنگون خبر داد و گفت: برداشت گل از 5 هکتار از باغات منطقه آغاز شده است که این مرحله مهم‌ترین،حساس‌ترین و پر هزینه‌ترین عوامل تولید گل محمدی است. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محبعلی تصریح کرد :گل محمدی پس از باز شدن، دوام کمی روی شاخه دارد که  در صورت تأخیر در برداشت، طی 24 ساعت رنگ آن سفید شده و می‌ریزد . 

وی افزود :میزان ثمر این گیاه در منطقه در هر هکتار 4 تن است که لازم است قبل از طلوع آفتاب و ترجیحاً در هوای خنک بامدادی، اقدام به برداشت روزانه گل‌ها نمود.

محبعلی همچنین خاطرنشان کرد :زمان باز شدن گلهای گل محمدی در منطقه سیاخ دارنگون از اوایل اردیبهشت تا اوایل خردادماه بوده است و مدت زمان باز شدن گلها ۳۰-۲۰ روز طول می‌کشد و دوام هر گل حداکثر یک روز می باشد. 

این مقام مسئول اظهار داشت :گرم شدن هوا از جمله عواملی هست که باعث کند شدن فعالیت کارگران گلچین می‌شود که به این دلیل كار گلچینی به ساعت‌هاي خنک روز محدود شده و در نتیجه سرعت کار پایین خواهد امد.

وی افزود ، معمولا یک نفر کارگر در هر روز می‌تواند ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم گل تازه برداشت کند.

محبعلی با بیان مشکلات کمبود کارگر در فصل گل چینی در منطقه گفت : افزایش نرخ کارگران روز مزد ، پایین بودن نرخ گل ها و در دسترس نبودن کارخانه های صنایع تبدیلی در منطقه از دیگر مشکلات کشت این گیاه دارویی خوشبو و پر فایده است.

  

تخلفات ملکی و زمین خواری اتفاق نمی افتد مگر اینکه رانتی پشت آن باشد

معاون دادستان شهرستان شیراز گفت :اصحاب مکنت و ثروت و رانت اصحاب سواد هم هستند و از ترفندهای کارسازی برای پیشبرد مقاصد خود استفاده می کنند. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ابراهیمی در نشست بررسی مشکلات و چالش‌های موجود در اجرای قانون مجازات استفاده کنندگان انشعابات موقت تصریح کرد : دستگاه های متولی امور زمین  باید چالش های پیش روی اجرای صحیح قانون استفاده کنندگان انشعابات غیرمجاز آب، برق، گاز و تلفن مصوب سال ۹۶/۰۳/۱۰ را بصورت گزارش مشروح در شورای حفظ حقوق بیت المال مطرح نمایند. 

وی افزود :تنش های اجتماعی با برخوردهای قانونی ما با مجرمین یقه سفید بوجود نمی آید بلکه عموم جامعه از این عملکرد ما راضی هستند. 

ابراهیمی همچنین خاطرنشان کرد :با رویکردی که رئیس قوه قضاییه در پیش گرفته امید به جامعه تزریق شده است. 

معاون دادستان شهرستان شیراز گفت :جرم تغییر کاربری باید از جرایم آنی تلقی شود و در عوض اینکه به سمت سلبی پیش برویم باید کمیسیون ماده یک تقویت گردد. 

وی در پایان اظهار داشت :فرهنگ سازی لازمه رویکرد مبارزه با رانت و زمین خواری ست اما در کنار آن مراقبت و نظارت دستگاه هاست که نقش ضمانت بوجود آمدن فرهنگی درست را ایفا می کند. 

 

  

حلاوت سال زراعی پر محصول را به کام کشاورزان تلخ نکنیم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان شیراز گفت :

با وجود بارش رحمت الهی در سال زراعی جاری سطح زیر کشت نسبت به سنوات گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز حقیقی در نشست هماهنگی کمیته برداشت و خرید محصولات شتوی شهرستان های شیراز و زرقان با بیان این مطلب تصریح کرد:

باید سعی شود در خرید و پرداخت‌های محصولات کشاورزی به گونه ای عمل شود تا شیرینی سال زراعی پر محصول به کام کشاورزان تلخ نگردد.

وی افزود :

به کار گیری تکنولوژی روز برای تسریع در خدمات رسانی به بهره برداران است و باید بپذیریم که همراه شدن کشاورزان با آن یک پروسه زمان‌بر است، بنابراین ادارات مربوطه موظفند برای افزایش زمان فعال شدن روند پیامکی ثبت و تایید سوخت پیگیری های لازم را انجام دهند.

حقیقی گفت :

شماره گذاری کمباین ها با هدف جلوگیری از تضییع حقوق بهره برداران و مقابله با سو استفاده کنندگان در دستور کار کمیته قرار می گیرد. 

این مقام مسئول همچنین از ادارات محیط زیست و منابع طبیعی خواست تا ضمن مراقبت و مدیریت بقایای کشت ها از اطفا حریق برای حفظ منابع طبیعی راه کارهای پیشنهادی خود را اجرا کنند.

حقیقی در این نشست از نیروی انتظامی خواست تا برای تامین امنیت و جلوگیری از قاچاق گندم با مراکز جهاد کشاورزی بخش ها هماهنگ باشد.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان شیراز از برخورد با انباردارانی که انبارهای خود را در سامانه جامع انبارها ثبت نکرده اند تاکید کرد و افزود :سامانه جامع انبارها رصد می شود و تعزیرات قطعا با کسانی که در ثبت انبارها کوتاهی داشته اند برخورد خواهد کرد. 

وی خاطرنشان کرد:

برای کم کردن خطر ویروس کرونا در تمامی مراکز خرید رعایت پورتکل های بهداشتی الزامیست و اداره تعاون روستایی موظف به نظارت است.

 شهادت سرنوشت قبیله ایمان است

نماینده ولی فقیه در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز سالگرد شهادت حجةالاسلام والمسلمین خرسند را تسلیت گفت. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در پیام تسلیت حجةالاسلام فیروزجنگ آمده است :

بسم‌الله الرحمن الرحیم

« وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ؛ هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‏‌اند مرده مپندار بلكه زنده‏‌اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى ‌شوند» (آیه ۱۶۹ سوره آل عمران)

شهادت سرنوشت قبیله ایمان  است ، شیعه تاریخ خود را با خون نوشته و با خون آبیاری می کند و روحانیت همیشه پیشاپیش همه سینه خود را سپر دفاع از دین خدا کرده و خواهد کرد. 

شهید حجةالاسلام والمسلمین خرسند امام جمعه فقید شهرستان کازرون سال گذشته در سحرگاه شب بیست و سوم، شب قدر و پس از ساعاتی توسّل و تضرع به لقاءالله پیوست. 

سالگرد شهادت این عالم خدمتگزار را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه ، اهالی محترم و شهیدپرور کازرون و خانواده آن مرحوم تبریک و تسلیت عرض می نمایم. 

و برای آن مرحوم علومقام مسئلت می کنم.

 خسارت دارکوب به باغات بادام دیم روستای دارنگون منطقه سیاخ دارنگون شهرستان شیراز 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

خسارت پرندگانی مانند دارکوب بیشتر در باغاتی دیده میشود که به عرصه های منابع طبیعی نزدیک باشند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :

به 4 هکتار از باغات دیم روستای سیاخ خسارت وارد شده و صد هکتار از باغات نیزدرمعرض خطر هستند، خسارت پرندگان روی میوه بصورت شکستن پوسته و برش هایی به شکل چند ضلعی و دندانه دار می باشد.

 

وی افزود :بطور کلی پرنده دارکوب جز پرندگان مفید می باشد که اغلب از حشرات استفاده می کنند و بعنوان عوامل مفید در کنترل بیولوژیک افات کشاورزی ، باغی و جنگلی محسوب میشوند که گاهی خود باعث خسارت میشوند .برای کنترل دارکوبها نباید انها به آنها صدمه جانی زد بلکه با روشهای شنیداری ، دیداری و ... باید انها را از محل باغ دور کرد. 

سرپرست اداره امور اداری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز منصوب شد

طی ابلاغی از سوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز سرپرست اداره امور اداری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز معرفی شد. 

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، طی حکمی ازسوی ذبیح اله سیروسی، علیرضا شکوهی به عنوان سرپرست امور اداری آن مدیریت منصوب و از زحمات رحمانی در زمان تصدی گری مسئولیت واحد امور اداری آن مدیریت تقدیر بعمل آمد.

شکوهی پیش از این ریاست اداره تعاون روستایی شهرستان فسا، ریاست اداره رفاه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مشاور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز را در کارنامه کاری خود دارد. سرپرست جهاد کشاورزی سیاخ دارنگون شهرستان شیراز منصوب شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز طی ابلاغی سرپرست جدید مرکز جهاد کشاورزی سیاخ دارنگون را معرفی کرد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی مهرداد محبعلی را که پیش از این معاون مرکز جهاد کشاورزی سیاخ دارنگون، مدیر عامل شرکت تعاونی تولید روستایی آهو چر زرقان، مدیر عامل شرکت تولیدی گل اشک زاگرس را در کارنامه کاری خود دارد طی ابلاغی به عنوان سرپرست آن مرکز معرفی کرد. 

آغاز کشت مجدد چغندر قند بهاره در حومه شهرستان شیراز 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت : چغندر قند بهاره بعد از هفت سال وقفه مجددا در منطقه قره باغ حومه این شهرستان کشت شد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد : به علت ارزان بودن محصول و عدم تعهد کارخانجات قند  در پرداخت  به موقع بهای محصول ونهاده ها کشاورزان رغبتی به کاشت چغندر قند نداشتند.

وی اظهار داشت :سطح تعهد شهرستان برای کشت این محصول استراتژیک ۱۰۰ هکتار است که از این میزان 10 هکتار به مرکز حومه اختصاص یافته بود، با تلاش و فعالیتهای ترویجی مروجین پهنه ،  از جمله، بررسی پتانسیلهای منطقه ، توجیه و اموزش بهره برداران تا کنون 22 هکتار زیر کشت چغندر قند بهاره رقم موریل فرانسوی رفته است و پیش‌بینی می‌شود که این میزان به 40 هکتار در بخش مذکور برسد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد : قرارداد فروش چغندرقندبخش حومه در سطح ۴۰ هکتار با کارخانجات استان بسته شده است، که ۳۰ هکتار با کارخانه قند کوار و ۱۰ هکتار با کارخانه قند مرودشت می باشد.

سیروسی همچنین افزود :در واقع با تضمین خرید محصول و توجیه کشاورزان نسبت به مزایای کشت چغندر این هدف محقق شد.   1. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز :

یک میلیون و 700‪‪ 

هزار قطعه جوجه ریزی در اسفندماه 98 مرغداری های شهرستان شیراز مکفی نیاز مردم در ماه مبارک رمضان 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از  ارائه خدمات جهاد کشاورزی شهرستان به مرغداران خبر داد و گفت :  با نظارت کارشناسان بر عملکرد مرغداران شهرستان از طریق سامانه سماصط و برنامه‌ریزی برای جوجه ریز ی  در پایان سال گذشته جهت ماه مبارک رمضان در این شهرستان هیچ گونه کمبودی نخواهد بود. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز :

گل دهی کشت نشایی کلزا در شیراز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از گل دهی کلزا در این شهرستان خبر داد و گفت :کشت نشایی کلزا که برای اولین بار در آبانماه سال 139‪8 در شهرستان شیراز انجام شد به مرحله گل دهی رسید. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز :

تلقیح یک هزار و دویست و پنجاه رأس گاو در شهرستان شیراز با  نژاد سمینتال 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان از ترویج نژاد گاو سمینتال در این شهرستان خبر داد و گفت : اداره تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز درسالی که گذشت باجذب اعتبارات استانی طرح بهبودو افزایش تولید شیر وگوشت به رتبه دوم استان رسید. زیر مجموعه ها