مدیریت جهاد کشاورزی

 


مسول واحد زراعت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز :

کشت پاییزه با کشت دانه روغنی کلزا در مزارع این شهرستان آغاز شد و تا اوایل آبان ماه ادامه‌ دارد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز کیانوش موسوی با اعلام این خبر افزود: کاشت این دانه روغنی بر مبنای الگوی کشت تدوین شده و امسال حدود ۳۵۰ هکتار سطح ابلاغی برای کشت کلزا است.

 

وی تصریح کرد: در سال زراعی گذشته منطقه  داریون بالاترین میزان تولید این دانه روغنی را در شهرستان به خود اختصاص داده‌ بود.

موسوی اضافه کرد: خرید این محصول به صورت تضمینی بوده و در شهرستان توسط ،شرکت دانه های روغنی  انجام می‌شود.

 

وی گفت: بذر و کود مورد نیاز برای کشاورزانی که آب کافی برای کشت دارند، تامین می‌شود و لازم است در اسرع وقت برای عقد قرارداد به مراکز و یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز مراجعه کنند.

 

مسول واحد زراعت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز عنوان کرد: کشت کلزا موجب می‌شود تا از آب بارندگی و آب سبز به صورت بهینه استفاده شود و با کشت آن در تناوب کشت با گندم ۲۵ درصد تولید گندم در سال بعد افزایش می‌یابد.

به گفته او، ارقام مورد استفاده در شهرستان شامل ارقام نپتون و هیدرومیل است  .

 

موسوی همچنین با بیان اینکه این گیاه به طور متوسط دارای ۴۰ درصد روغن و ۲۳ درصد پروتئین است افزود:کشت این محصول ارزشمند، کم آب بر بوده و مقرون به صرفه، علاوه بر نقش مهم آن در افزایش تولید، بهترین گزینه جهت تناوب زراعی با گندم بوده که در راستای اصلاح الگوی کشت یکی از راهکارهای مدیریت منابع آبی به شمار می‌رود.

موسوی با اشاره به سطح اختصاص یافته ای  معادل ۷۰۰هکتار به کشت کلزا در سال گذشته اظهار کرد: این محصول یک محصول اقتصادی و به صرفه است چرا که قیمت آن دوبرابر قیمت خرید تضمینی گندم است و بهترین زمان کشت کلزا در شهرستان شیراز  از اواخر شهریور تا اواسط است و برداشت این محصول از اواخر خرداد آغاز می‌شود .

در همین راستا  مسول واحد مکانیزاسیون و صنایع جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت:

با هدف داشتن سطح کشتی یکدست و همچنین  اصولی و علمی شروع کشت کلزا در زمینی به مساحت 10 هکتار واقع در دانشکده کشاورزی  و 5 هکتار در حومه شیراز با حضور کارشناسان زراعت و مکانیزاسیون انجام گرفت.

مجید غیور افزود:

با تنظیم میزان عمق کشت بذر بوسیله دستگاه  ریز دانه کار ارایه توصیه های لازم در این خصوص امید است که بهترین بهره وری را داشته باشیم.

وی همچنین تصریح کرد:

 رقم مورد استفاده در این دو کشت بذر کلزای هیدرومل و دستگاه ریز دانه کار همدانی بود که اقدامات لازم در خصوص کالیبره نمودن دستگاه ریز دانه کار انجام شد وکشت فوق تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت .

لازم به ذکر است کشت در این دو منطقه با حضور کاظمینی مدیر ایستگاه زراعی واستاد دانشکده کشاورزی، اتحاد نژاد رئیس مرکز جهادکشاورزی حومه ، اسفندیاری رییس مرکز جهاد کشاورزی داریون ،لطفعلیان کارشناس مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی فارس  ،دیلمی کارشناس زراعت مدیریت جهاد کشاورزی شیراز ،حق باعلی کارشناس زراعت  مرکز جهاد کشاورزی حومه و علیزاده کارشناس زراعت مرکز جهاد کشاورزی داریون  انجام شد.رییس اداره فنی و زیربنایی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اتمام عملیات احیاء و مرمت رشته قنات‌های ایزد خواست، بردج، قوام آباد، چشمه سبز، چرامکان، میر احمدی و کیالکی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، امین شکری زاده گفت: هزینه اجرای این پروژه ها بالغ بر ۱۵۰۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ۱۴۰۱ بود .

به گفته وی؛ با اتمام این پروژه ها، حدود۲۰ لیتر بر ثانیه به آبدهی قنوات اضافه شده و بیش از۱۰۰۰ هکتار از مزارع و باغات مناطق شهرستان را مشروب می‌کنند.

شکری زاده با بیان اینکه طول تقریبی این قنوات ۱۶۰۰متر است، بیان کرد: مزارع بیش از ۲۵۰بهره‌بردار از آب این قنات بهره‌مند می‌شوند.

 

 

  

 

 


مسول امور زنان روستایی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از بازدید  مدیر کل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارتخانه ، از سه طرح   زنان روستایی در شیراز خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز،سمیه کشاورز با اعلام این خبر افزود:

اولین بازدید از طرح  ملی زنبور داری زنان روستایی در روستای تربر جعفری شهرستان شیراز با مدیریت  سرکار خانم بذرافشان انجام شد که ، این طرح با هدف توانمندسازی زنان زنبوردار روستایی و خروج از  تک محصولی بودن زنبور عسل (عسل )و تولید و افزایش کمی وکیفی  فرآورده های جانبی در زنبور عسل از قبیل  ژل رویال ،کیک گرده ،بره موم ،زهرگیری و تولید ملکه در این طرح است و ازدیگر اهداف طرح تربیت زنان زنبوردار بصورت حرفه ای و ایجاد اشتغال در  جامعه زنان روستاییست.

مسول امور زنان روستایی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز همچنین گفت:

در مرحله دوم، بازدید از کارگاه تولیدی ظروف سرامیکی

مربوط به صندوق خرد زنان روستای بردج واقع در دهستان داریون انجام شد که در این کارگاه ۶ نفر بصورت مستقیم اشتغال دارند و ۱۰ نفر بصورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند

به گفته وی،در بازدید سوم مزرعه گیاهان دارویی منطقه باجگاه شهرستان شیراز مورد بررسی قرار گرفت،این مزرعه گیاهان دارویی توسط صندوق خرد زنان روستای باجگاه در سطحی به وسعت دو و نیم هکتار  ایجاد و به کشت گیاهان دارویی بادرنجبویه، اسطوخودوس و مریم گلی اختصاص دارد که سیستم آبیاری تیپ در آنها اجرا شده است.

کشاورز تاکید کرد:

توسعه کشت گیاهان دارویی از جمله برنامه های اولویت دار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس است که در سال گذشته در قالب طرح جهش تولید در دیمزارها این سازمان موفق به توسعه ۶۴۰۰ هکتاری گیاهان دارویی از جمله آنغوزه و خاکشیر شد و رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد که نقش زنان روستایی در این حوزه قابل توجه و مهم بوده است. 

 
مدیر حراست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مهم‌ترین رسالت و وظایف حراست، رصد و ورود به موقع به مشکلات سازمانی برای صیانت از کارکنان که ارزشمندترین دارایی هر سازمان هستند، است.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، محمدجعفر ملک زاده در جمع پرسنل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بیان کرد: برای صیانت از کارکنان باید اطلاعات و اشراف کافی در حوزه‌های تخصصی را داشته باشیم، حراست با به کارگیری کارشناسان خبره در هر حوزه توانسته رصد و پایش به موقع انجام دهد.

 

به گفته وی، آگاه کردن مدیران و کارشناسان بعد از رصد و ورود به موقع حراست به مشکلاتی که به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انجام شده از دیگر اولویت‌های حراست است.

 

این مقام مسئول با تشریح جایگاه ویژه حراست جهاد کشاورزی فارس به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین مدیریت‌ها در وزارتخانه افزود: اطلاعات و پایش‌های اشتباهی که از طرف کارشناسان به‌صورت آمار به وزراتخانه فرستاده می‌شود منجر به تصمیم‌گیری‌های اشتباه در سطح کلان می‌شود.

ملک زاده خاطرنشان کرد: کارکنان اگر دیدگاه کارشناسانه‌ای دارند که می‌تواند به پیش‌بینی‌هایی در حوزه‌های تخصصی چه در سطح استان و چه در سطح کشور کمک کند، این مدیریت حراست پذیرای آنان خواهد بود.

  


مسؤل امور بانوان جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از برگزاری ماهانه دوره های آموزشی تحکیم خانواده ویژه پرسنل در این مدیریت خبر داد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز سمیه کشاورز با اعلام این خبر گفت :

در راستای تحکیم بنیان خانواده اولین جلسه از دوره های آموزشی با محوریت فرزند پروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با حضور بیش از ۵۰ نفر از پرسنل برگزار شد. 

وی با اشاره به اینکه مدرس سلسله دوره های آموزشی فرزند پروری سرکار خانم مؤمنی روانشناس دانشگاه علوم پزشکی هستند تصریح کرد : موضوعات مهم فرزند پروری شامل نکات تربیتی فرزندان خردسال ۳ تا ۶ سال و نوجوانان، روانشناسی فرزندان، یادگیری مهارتهای فرزند پروری ،استفاده از اصول تربیتی سازنده برای تربیت کودکان و نوجوانان شاخصه های رشد فکری و رفتاری و سایر مباحث در دوره مذکور آموزش داده شد.

کشاورز افزود: با هدف دستیابی به آموزشی مطلوب و اثربخش این مدیریت در نظر دارد دوره های مذکور را از مهرماه با حضور فرزندان برگزار کند.
مسؤل واحد باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از شروع برداشت اولین گلخانه تابع اقلیم شهرستان شیراز خبر داد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محمد غریبگرد با بیان اینکه گلخانه زیر کشت گوجه‌فرنگی تحت عنوان گلخانه تابع اقلیم از سبک گلخانه جدیدی است که قبلا در قالب سایبان در تعدادی از باغات شیراز اجرا شده است تصریح کرد :

 گلخانه تابع اقلیم در مناطق دارای اقلیم معتدل از جمله شهرستان شیراز بهترین کارایی دارد با این مزیت که در مقایسه با گلخانه های با پوشش پلاستیک کمتر از یک سوم هزینه احداث دارد و با استفاده از سازه‌های فنی و سبک احداث می شود. 

این مقام مسئول با تشریح روند فعالیت گلخانه های تابع اقلیم گفت :

 گلخانه تابع اقلیم در محمود آباد حومه شیراز در سطح پنج هکتار در اردیبهشت ماه سال جاری احداث شده و در اوایل خرداد ماه با استفاده از بذور گلخانه ای گوجه فرنگی زیر کشت رفته است که در حال حاضر به مرحله اولیه برداشت رسیده است و با توجه به استمرار دوره برداشت پیش بینی می شود تا آذر ماه حداقل میزان 180 تن محصول ممتاز مناسب جهت صادرات به ازای هر هکتار تولید شود.

به گفته او، این گلخانه ها متناسب با تحلیل میانگین بلندمدت پارامترهای هواشناسی از قبیل میانگین دمای ماهانه، حداکثر و حداقل دما ، رطوبت نسبی و تابش خورشیدی ماهانه منطقه‌ای، طراحی و اجرا می‌شود که هدف از استفاده این نوع گلخانه در کشت محصولات سبزی و صیفی شامل جلو گیری از آفتاب سوختگی بوته و میوه ها، صرفه جویی در مصرف آب با کاهش تعرق و تبخیر، طولانی تر نمودن دوره برداشت که منجر به برداشت زمان مناسب محصول جهت صادرات، ارتقاء کیفیت و کمیت محصول، امکان کشت بذور گوجه فرنگی گلخانه‌ای مناسب برای صادرات و بازار داخلی، عدم نیاز به مصرف سوخت جهت گرمایش و یا انرژی جهت سرمایش و نهایتا محافظت از محصول در مقابل خسارت پرندگان و حشرات می باشد. 

غریبگرد با تأکید بر اینکه این گلخانه‌ها با حداقل سرمایه‌گذاری و هزینه، بیشترین بهره‌وری و حجم تولید را در پی دارد اظهار کرد :

امید است با توجه به چالش‌های پیش روی در استان‌ ما از قبیل خشکسالی، تغییرات اقلیمی، کاهش کمی و کیفی منابع آبی، بروز عوامل خسارت زا و اجرایی شدن سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در انتقال بخشی از کشت سبزی و صیفی از فضای باز به داخل محیط‌های گلخانه‌ای و کنترل‌شده، این روند توسعه بیشتری داشته باشد. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از افتتاح یک واحد تولیدی اسانس، عرقیات و نوشیدنی های گیاهی در پایان هفته دولت در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، ذبیح الله سیروسی با اعلام این خبر گفت : واحد مذکور با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال و تسهیلات ۲۰ میلیارد ریالی بانک کشاورزی احداث شده است.

به گفته او،این واحد تولیدی در منطقه پس کوهک قره چمن ارژن واقع شده و ۲۴ نفر به‌طور مستقیم با اجرای این طرح مشغول به کار شده اند. 

سیروسی گفت : طرح تولیدی اسانس، عرقیات و نوشیدنی های گیاهی در زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع و زیربنای ۱۹۴۰ مترمربع احداث شده است که ظرفیت تولیدی معادل ۱۰۱۰ تن را داراست .

 در آیین گشایش طرح مذکور لطف الله شیبانی فرماندار، شجاع الدین خداپرست معاون عمرانی فرمانداری و هیئت همراه،محمود باصری مدیر صنایع تبدیلی استان فارس سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و هیئت همراه، محمد آزادی بخشدار ارژن و جمعی از مسئولین ادارات شهرستان و بخش ارژن حضور داشتند.

 

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: کارگروه تخصصی سم و کود در قالب گشت هم‌پوشان یک انبار غیر مجاز نگهداری و پخش سم، کود و بذر خارج از شبکه که بخشی از آن نیز تقلبی بود را کشف، ضبط و پلمپ کرد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، ذبیح الله سیروسی اظهار کرد: در این انبار غیر مجاز در شهرستان شیراز 50 هزار بسته سوسک کش پودری، 325 لیتر حشره کش سایپرمترین، 30 کیلوگرم سم موش، هزار بسته سم لامبادا، 200 بسته جونده کش رتول، و صد بسته آیکن تقلبی کشف و ضبط شد.

 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این مهم در راستای ساماندهی شبکه توزیع نهاده های کشاورزی و ارتقاء امنیت غذایی، انجام شده است، بیان کرد: این مقادیر قابل توجه از سموم کشاورزی و خانگی، کود و بذور کشف شده پس از ضبط به انبار مدیریت حفظ نباتات منتقل شد.

 

سیروسی افزود: متخلفین پس از تکمیل پرونده جهت گذراندن مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی و فروشگاه فاقد مجوزهای لازم مرتبط با انبار، پلمب شدند.

 

 به گفته وی، روند بازرسی و پایش فروشگاه‌های عرضه سموم نباتی در شهرستان شیراز با جدیت ادامه دارد و چنانچه فروشگاه‌ها طبق دستورالعمل و ضوابط عمل نکنند پس از صدور اخطار کتبی نسبت به پلمب آن‌ها اقدام خواهد شد.

 
 

رئیس اداره ترویج و آموزش جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

 دوره آموزشي مديريت افزايش مواد آلي خاك با محوریت آموزش تهیه کمپوست محلی در شهرستان شیراز اجرا شد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محسن محبتی جهرمی با اعلام این خبر افزود :

باهمکاری مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی و مرکزتحقیقات کشاورزی ومنابع طببعی استان فارس و در راستای دستیابی به اهداف طرح نفوذ دانش برنامه آموزشی مذکور برای شهرستانهای منطقه ۲ از مناطق پنج گانه نفوذ دانش  در محل سالن کوثر سازمان برگزار گردید.

به گفته وی، ۵۵ نفر کارشناس زراعت باغبانی و ترویج و ۱۵ نفر بهره بردار در این دوره شرکت داشتند که در پایان دوره آزمون انجام و در آینده با بررسی آن گواهی صادر می شود. 

محبتی با بیان اینکه شهرستانهای منطقه ۲ از مناطق پنج گانه نفوذ دانش شامل شیراز ،سپیدان ،خرامه کوار زرقان بیضا مرودشت می باشند، خاطرنشان کرد : جناب آقای دکتر ریاحی مدرس این دوره مشاور رئیس سازمان و مجری طرح افزایش ماده آلي خاک در طرح نفوذ دانش بودند. 

در این دوره سمیه کشاورز و مریم صفرپور رابطین طرح نفوذ دانش در شهرستان شیراز نیز حضور داشتند. 
رئیس امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اجرای دستور قضایی تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی در ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی کوهمره سرخی خبر داد.


 

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز هادی کوهستانیان گفت:

 

با هماهنگی صورت گرفته با فرماندهی انتظامی شهرستان و با همکاری دستگاه های متولی امور زمین پس از اخذ دستور قضایی در اراضی مرغوب کشاورزی منطقه کوهمره سرخی

، تعداد ۳۲۰ مورد دیوارکشی و پی کنی، حدود ۵۰ مورد تیر برق، ۲۰ مورد ساختمان، ۱۵ مورد اتاقک و ۱۵ مورد آلاچیق و محوطه سازی جمعا به تعداد ۴۲۰ مورد تخریب و اجرای حکم شد.

 کوهستانیان با تشریح عملیات مذکور اظهار کرد :

اجرای دستور قضایی تبصره ۲ ماده ۱۰ با حضور کارشناسان یگان حفاظت، یگان امداد فارس، اداره راهداری شهرستان و ۱۵۰ نفر پرسنل نیروی انتظامی و بکارگیری 4 دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی حدود 10 ساعت بطول انجامید 

و در این عملیات حدود 40 هکتار اراضی کشاورزی رفع تصرف گردید. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از امحاء  ۳۵۰ هکتار گندم و جو

در صدرا و جنوب شرق شهر شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبيح الله سیروسی با اعلام این خبر گفت :

در مرحله اول عملیات قستی از مزارع گندم که حدود ۵۰ هکتار و کانالهای انتقال فاضلاب را شامل می شد تخریب و در مرحله دوم  عملیات امحاء مزارع گندم توسط ۸ دستگاه لودر باهمکاری شهرداری شیراز و صدرا، وهماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با محوریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با حضور نماینده دادستان مزارع گندم که با فاضلاب آبیاری می شد امحاء گردید.

او همچنین در تشریح مرحله دوم معدوم سازی افزود :

در مرحله دوم معدوم سازی مزارع گندم آلوده که با فاضلاب آبیاری شده بود، درقالب گشت همپوشان توسط دستگاههای متولی به آتش کشیده شد و به کلی از بین رفت. سطح کل این مزارع که در منطقه شهرک سلامی، روستای گردخون واقع در جنوب شرق شیراز است ۳۰۰ هکتار بود که در مرحله اول ۱۰۰ هکتار و در مرحله دوم ۲۰۰ هکتار آن معدوم گردید.

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :در سالهای اخیر استفاده از روش‌های نوین کشت کم آببر که با بیشترین بهره وری همراه باشند در دستور کار جهاد کشاورزی استان فارس قرار گرفته است که یکی از این روش‌ها کشت دانه روغنی کاملینا است که با استقبال کشاورزان استان همراه بوده است.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبيح الله سیروسی تصریح کرد :

در شهرستان شیراز نخستین برداشت  محصول کاملینا  در قالب طرح جهش تولید در دیمزارها در سطح ۲۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی از اواسط خرداد ماه آغاز شد.

به گفته او؛ کشت این گونه گیاهی برای اولین بار در قالب طرح جهش در دیمزارها در استان فارس در بخش سیاخ دارنگون شهرستان شیراز با محوریت برتری این محصول از نظر  مقاومت خیلی بالا نسبت به خشکی، آفت و همچنین سرما انجام گرفت.

وی با بیان اینکه با افزایش سطح زیر کشت این محصول می توان بخش قابل توجهی از نیاز به واردات روغن و دانه‌های روغنی کشور را برطرف کرد افزود:

میزان روغن دانه روغنی کاملینا حدود ۴۰ درصد می باشد که مزید بر این موضوع کنجاله ای  به دست آمده از آن با دارا بودن ۳۰ درصد پروتئین جایگاه ویژه ای در خوراک دام می‌تواند داشته باشد همچنین باقیمانده کاه و کلش در تعلیف دام ها استفاده می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز همچنین گفت :خرید تضمینی این محصول کشاورزی امسال کیلویی ۲۶۰۰۰ تومان است .

سیروسی با تشریح الگوی تناوب کشت در منطقه سیاخ دارنگون این شهرستان خاطر نشان کرد :کاملینا  را میتوان برای تقویت زمین کشاورزی در تناوب کشت حبوبات_آیش قرار داد که این امر به افزایش محصولات حبوبات در سال‌های بعد از کشت گیاه مذکور منتج می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از توقیف دو دستگاه کمباین درحال برداشت مزارع گندم آلوده به فاضلاب تصفیه نشده خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبيح الله سیروسی با اعلام این خبر خبر افزود : جمعه دوازدهم خردادماه با گزارش مردمی و حضور به موقع کارشناسان جهاد کشاورزی تعداد دو دستگاه کمباین و یک دستگاه کامیون حمل که درحال برداشت از مزارع گندم آلوده به فاضلاب بودند توسط کلانتری ۲۰ گلسرخ با دستور قضایی توقیف شدند. وی تصریح کرد : به گفته مسئولین ادارات متولی از میزان باقیمانده گندم و جو برداشت نشده که طبق دستور قضایی در حال امحا است، تازمان نابودی کامل هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق برداشت و فروش این محصولات را ندارد و چنانچه هر وسیله برداشتی به این مزارع ورود نماید توقیف خواهد شد و با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت : حفظ کاربری باغات قصردشت از مطالبات به حق مردمی و مقامات محترم عالی اجرایی و قضایی استان و شهرستان است که براساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال استان اخیرا حفظ و حراست و برخورد با تخلفات در این باغات چند صد ساله که میراث گذشتگان است را به عهده قرارگاه حفاظت اراضی باغات قصردشت (شامل یگان حفاظت امور اراضی شیراز و تخلفات شهرداری های منطقه ۱ و ۶ و ستاد باغات قصردشت و به تناسب سایر دستگاه های متولی امور زمین ) گذاشته است بدین نحو که تخلفات و تغییر کاربری های صورت گرفته در این باغات پس از گزارش یا رویت به سرعت شناسایی و در کمترین زمان و خارج از نوبت و با قاطعیت برخورد صورت می پذیرد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح الله سیروسی با اشاره به بُعد گردشگری باغات قصردشت و شهرت ملی و جهانی آن تصریح کرد: باغات مذکور سرمایه ایست که سالیان سال با زحمات کشاورزان و خاک و آب شهر پاک شیراز روییده که قطعا این درختان چند صد ساله در مرکزیت کلانشهر شیراز از چنبره آلودگی هوا بر آن جلوگیری کرده به نحوی که برخلاف سایر کلانشهرهای کشور تعداد روزهای آلودگی هوای فراتر از حد استاندارد در سال را به صفر نزدیک ساخته و لقب ریه های شهر شیراز به این باغات داده شده است. متاسفانه چند سالی است دستخوش سوء استفاده های افراد سودجو قرار گرفته که با استفاده از رانت و یا نفوذ نسبت به تغییر کاربری باغات، خشک کردن درختان و ساختمان سازی اقدام کرده اند تا آنجا که  بر اساس آمارها و عکس های هوایی رشد کلانشهر شیراز در دو، سه دهه اخیر به نحوی بوده که از ده ها هزار هکتار باغهای سرسبز اطراف و داخل شیراز اکنون کمتر از ۳ هزار هکتار باغ در اطراف شیراز و باغات قصردشت باقی مانده است که حتی بنا به آمارهای به روزتر از مساحت فعلی گروه یک باغات قصردشت حاکی از مساحت حدود هزار هکتاری می دهد که حفظ این میراث چند صد ساله به عهده کلیه مسئولین و مردم این کلانشهر هست و ایندگان در خصوص حفظ این باغات انتظار دارند و هنوز هم سودجویان درصدد هستند تا همین اندک مساحت را کوچکتر کنند و وسط باغ های داخل شهر برج های آنچنانی و منازل ویلایی اعیان نشین بسازند.

ذبیح اله سیروسی ضمن تشکر از همراهی مقامات عالی رتبه محترم قضایی ، اجرایی و انتظامی استان و شهرستان و حمایت ایشان در راستای عمل به مطالبات مردمی برای حفظ کاربری باغات قصردشت به تشریح جزئیات عملیات هم پوشان این قرارگاه از ابتدای سال جاری پرداخت و گفت : جمعا از ابتدای سال جاری تاکنون در باغات قصردشت؛ ۸ مورد ساختمان عمدتا کامل و بزرگ و ۲۹ مورد دیوارکشی تخریب و قلع و قمع شدند که جزئیات آن به شرح تعداد ۴ مورد ساختمان بزرگ در چهارراه ستارخان كوچه ۲۸ مطهري ، ۱ مورد ساختمان در كوچه ۴۸ چمران ،  ۲ مورد ديواركشي و ساختمان در خيابان رادفر، ۱ مورد ساختمان و ۳ مورد دیوارکشی کوچه ۴۶ چمران دو مورد ديواركشي در خيابان زنبق ، ۲ مورد ديواركشي در كوچه قنادي كامران ، ۳مورد کوچه ۳۲ فرهنگ شهر ، ۸ مورد دیوارکشی خیابان خلبانان معالی آباد، ۳ مورد دیوارکشی خیابان رمضانی و همچنین   ۶ مورد دیوار کشی خیابان عبدالملکی و یک مورد ساختمان کامل خیابان رادفر که اخیرا در تاریخ ۴ خردادماه رفع تخلف و اعمال تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی شدند. در ارتباط با این موضوع فرمانده یگان حفاظت امور اراضی جهادکشاورزی شهرستان شیراز اظهار کرد : با هدف هم افزایی در اجرای آرای کمیسیون ماده صد باغات قصردشت مبنی بر رفع تخلف، امروزه عملیات اجرایی بصورت هم پوشان و در لوای قرارگاه انجام می گردد تا مازاد متراژ ساخت، علاوه بر رای کمیسیون نیز تخریب گردد. وی افزود با توجه به صحبتهای اخیر روسای محترم تخلفات شهرداری منطقه ۱ و ۶ و معاونین محترم شهردار و همچنین مسئولین ستاد باغات قصردشت سطح تخلفات در باغات قصردشت بعد از ایجاد این قرارگاه و برخورد قاطع با متخلفین بسیار کمتر از مدت مشابه سال گذشته و محدود به انگشتان دست شده که کاهش آمار پرونده های تخلف کمیسیون ماده صد در این باغات از زمان ایجاد قرارگاه به نسبت مشابه سال گذشته موید کارایی و تاثیر اقدامات جهادی قرارگاه حفاظت اراضی باغات قصردشت در حفظ کاربری این باغات است وی افزود : از آنجا که مجموعه فضای باغهای قصردشت در حدود 5 درصد از کل وسعت شهر شیراز را شامل میشوند و این مجموعه در موقعیت استراتژیک بین جبل دراک و بابا کوهی تونل اکولوژی شهر، نقش بسیار ارزنده و حائز اهمیتی در محیط زیست شهر ایفا می نماید و با توجه به عملکرد اکولوژی و تأثیرات زیست محیطی مثبت باغ ها، تعامل آن با سایر مجموعه های شهری امری ناگزیر است که لزوم توجه به تعامل زیستی پایدار را در قالب اهداف کلان و بلند مدت طلب میکند. در حال حاضر محاصره شدن باغها توسط ساختمانهای مسکونی تهدید مهمی برای فضای سبز باغها محسوب میشوند و سبب افزایش اثرات زیان بار زیست محیطی میگردد و وجود باغ های قصردشت به عنوان یک عامل زیست محیطی موثر در حفظ پاکی شهرمان، موهبتی بزرگ است که برای حفظ آن باید بکوشیم. همچنین ایشان از عام مردم درخواست نموده در صورت مشاهده هر گونه ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز بلافاصله مراتب با ذکر جزئیات به سامانه های ۱۳۱ امور اراضی و ۱۳۷ شهرداری شیراز گزارش نمایند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: حدود 50 هکتار از مزارع منطقه شرق شهر صدرا مشهور به قره پیری که با فاضلاب آبیاری شده بود با دستور قضایی قلع و قمع و کانال های آبیاری به طور کامل تخریب شد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، ذبیح الله سیروسی با بیان اینکه 20 هکتار از مزارع که با فاضلاب آبیاری شده اند به طور کامل معدوم شده اند، تصریح کرد: در 30 هکتار باقیمانده که احتمال ترکیب پس آب تصفیه شده با فاضلاب خام می رفت کانال های آبیاری به طور کامل تخریب و از چرخه تولید خارج شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در اراضی منطقه مذکور سال هاست که کشاورزی با تامین آب از چاه و قنات انجام می شده است، اظهار کرد: مدتی است که فاضلاب شهر صدرا به صورت ثقلی به این سمت هدایت و در مرکز تصفیه فاضلاب پالایش و پس آبش برای اراضی کشاورزی استفاده می شود.

او با اذعان به اینکه متاسفانه حدود پنج تا 6 سال است که در برخی از مواقع فاضلاب خام با پس آب مخلوط و به مصرف کشت می رسد، اظهار کرد: طبیعتا فاضلاب باید راه خودش را برود و تصفیه شود و سپس از پس آبش استفاده شود که اداره آبفا به عنوان دستگاه متولی این موضوع است.

به گفته وی؛ دستگاه متولی می بایست فاضلاب را به سمت سیستم تصفیه هدایت کرده و از اختلاط پس آب با فاضلاب خام جلوگیری کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه تولید محصول سالم و عاری از هرگونه آلودگی از جمله سیاست های اصلی است که به طور جدی دنبال می شود و مد نظر قرار دارد، افزود: در اقدام بعدی مقرر است به دستور مقام قضایی مزارع آلوده جنوب شیراز بعد از تصفیه خانه فاضلاب معدوم شود.