مدیریت جهاد کشاورزی

پایان برداشت ذرت علوفه ای در شهرستان شیراز


 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت : برداشت ذرت علوفه ای در سطح ۳۴۶۳ هکتار در شهرستان شیراز به پایان رسید.


به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :

میانگین برداشت ذرت علوفه ای در هر هکتار 45 تن می باشد و تا پایان برداشت میزان ۱۴۲۹۶۸ تن علوفه در شهرستان برداشت گردید.

وی افزود :

کشت ذرت علوفه ای در راستای افزایش تولیدات علوفه انجام می شود که در بخش دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد، که ۷۰ درصد تولید در استان و سی درصد آن به مصرف خارج از استان میرسد.

 تولید 4 هزار تن چغندرقند از مزارع شهرستان شیراز


 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :پس از وقفه ای چندساله با پیگیریهای انجام شده در سال جاری سطحی معادل ۱۲۱ هکتار از مزارع شهرستان شیراز به کشت چغندر قند با استفاده از بذر موریل فرانسوی اختصاص یافت که به دلیل مشکلات فنی حدود ۴۰ هکتار به بهره برداری نرسید.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :از این مزارع میزان ۴۲۱۲ تن محصول چغندرقند با عیار ۱۶٪ بدست آمده و افت محصول تولید شده ۳/۵تا ۱۰ درصد بوده است

 وی اظهار داشت :کشت چغندرقند در تناوب زراعی با غلات و افزایش حاصلخیزی خاک های زراعی شهرستان شیراز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با همکاری کارخانه قند کوار و برگزاری جلسات فنی با آنان همراه با توجیه اقتصادی برای کشاورزان , پیگیری توسعه کشت این محصول استراتژیک از اولویت‌های کاری واحد زراعت این مدیریت می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد :توسعه این گیاه صنعتی میتواند علاوه بر استقلال تولید شکر،چرخ کارخانجات قند را به حرکت در آورده و اشتغال ایجاد کند.

 برنج کاران شهرستان شیراز محدودیت های منابع آب را جدی بگیرند


 

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :در سال جاری علی رغم اطلاع رسانی به کشاورزان در خصوص محدودیت و ممنوعیت کشت برنج با استفاده از آبهای زیرزمینی و چاه های کشاورزی و تشویق به همکاری در کشت مستقیم بروش خشکه کاری, قسمتی از مزارع برنج شهرستان به وسیله آبهای زیرزمینی کشت گردید.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد ؛ جمع کل سطوح شالیزارهای شهرستان شیراز در سال ۹۹ معادل ۲۳۰ هکتار بوده که از این سطح میزان ۸۹ هکتار با آبهای زیرزمینی و ۱۴۰ هکتار توسط آبهای سطحی و رودخانه و کانالهای روان آب سطحی، آبیاری گردیده است.

 وی افزود : در راستای اهداف کشاورزی پایدار و حفظ منابع آب زیرزمینی در سال جاری نسبت به توسعه کشت مستقیم برنج بروش خشکه کاری که صرفه‌جویی تا هفتاد درصدی در مصرف آب آبیاری با روش تیپ قطره ای را بدنبال دارد و هزینه های گزاف کارگری در زمان نشاکاری و هزینه های برق و سوخت چاه های کشاورزی را بخوبی کاهش می دهد، اقدام گردید که با تولید ۴۲۰۰ کیلوگرم در هکتار شلتوک نتایج رضایتمندی بدست آمد و بسته حمایتی شامل نهاده های کشاورزی و لوله های نوار تیپ به کشاورزان پیشرو تحویل داده شد..

وی اظهار داشت :علاوه بر این توسعه کشت مستقیم بروش خشکه کاری برنج در شالیزارهای شهرستان شیراز برای سال زراعی جدید در دستور کار این مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی مستعد قرار گرفته است.

 تراکتورداران شیرازی گواهینامه می گیرند


 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز از برگزاری آزمون گواهینامه رانندگی تراکتور در این شهرستان خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی گفت :

به استناد ماده دویست و هفتاد و شش قانون کیفری عمومی و آیین نامه رانندگی تراکتور و وسائط نقلیه کشاورزی برابر تعریفی که در آیین نامه راهنمایی رانندگی آمده این گونه ماشین ها جزو وسایل موتوری بوده که مشمول کلیه قوانین و مقرارات هستند و از آنجا که در شهرستان شیراز در فصول کشت تا برداشت شاهد حضور و تردد بسیاری از این وسایل کشاورزی کندرو در سطح جاده ها هستیم و گاها این ترددها بدون رعایت قوانین و ضوابط راهنمایی و رانندگی انجام می شود، تصمیم بر آن شد تا رانندگان به صورت حرفه ای تحت آموزش قرار گیرند. 

وی همچنین اظهار داشت: حضور رانندگان کم تجربه و ناآشنا به شرایط جاده ای سبب بروز حوادثی شده که گاها منجر به تلفات نیز می شود

سیروسی همچنین گفت :حدودا بیش از دو هزار ماشین کشاورزی در شهرستان فعال بوده و بالغ بر 3700 نفر راننده وظیفه اجرای امور مکانیزاسیون و بکارگیری این تعداد ماشین را بعهده دارند . لذا با توجه به گستردگی شهرستان لزوم آموزش نیروهای موجود در بخش کاملا" احساس می شود . واحد مکانیزاسیون مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز خود را ملزم به آموزش این قشر عظیم راننده و بهره بردار می داند .

و با همکاری اتحادیه تعاونی های تولید و آموزشگاه ها، افزایش کمیت و کیفیت آموزش ها انجام خواهد شد .

وی با اشاره به ضرورت اخذ گواهینامه برای همه رانندگان وسایل نقلیه کشاورزی ادامه داد: با اعلام مدیریت محترم ناجا درصورتی که راننده وسیله نقلیه کشاورزی بدون داشتن گواهینامه رسمی مبادرت به هدایت وسیله نقلیه کندمرتکب جرم شده و درصورت رویت توسط مامورین وسیله نقلیه او متوقف و جهت اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی خواهدشد.

سیروسی افزود : در همین راستا با همکاری اتحادیه تعاونی های تولید این شهرستان و آموزشگاه آریان و واحد مکانیزاسیون مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز اولین کارگاه آموزشی گواهینامه رانندگی ، سرویس و نگهداری تراکتور با حضور 24 نفر از متقاضیان در محل شرکت تعاونی روستایی رحمت آباد برگزار گردیده و در همین راستا دومین دوره در روستای کفترک شهر ستان شیراز در حال انجام می باشد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد :در چند روز آینده آزمون گواهینامه رانندگی تراکتور توسط افسر نیروی انتظامی مربوطه از داوطلبان آموزش دیده انجام خواهد شد. *چالشهای بیمه ی محصولات زراعی و دامی در شهرستان زرقان نقد و بررسی گردید*

 

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان زرقان گفت: صبح امروز به منظور بررسی مشکلات بیمه محصولات زراعی و دامی، جلسه ای در جهاد کشاورزی شهرستان زرقان برگزار گردید.

 

 به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان زرقان، رضا امینی افزود:در این نشست، پزشکی رییس صندوق بیمه محصولات کشاورزی، کاظمی نماینده نظام صنفی کشاورزی شهرستانهای شیراز و زرقان، نمایندگان اداره دامپزشکی و بانک کشاورزی، کارگزاران بیمه و نماینده کشاورزان و دامدارن حضور داشتند.

وی تصریح کرد: مشکلات بهره برداران درحوزه زراعت و دامداری بصورت تخصصی و جداگانه بررسی گردید و به نقد و تجدیدنظر پرداختند.

این مقام مسئول اظهار کرد: مسئولین حاضر در جلسه درخصوص رفع مشکلات بیمه بهره برداران زراعی و دامی قول مساعدت و همکاری دادند.جلسه مجامع عمومی عادی و فوق العاده صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان شیراز و زرقان برگزار شد


 

 دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان شیراز گفت :

جلسه مجامع عمومی عادی و فوق العاده صندوق با حضور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و نماینده شرکت مادر تخصصی در صندوق ، سهامداران و نمایندگان محترم صاحبان سهام  با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل سالن اجتماعات سردار شهیدسلیمانی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان شیراز برگزار گردید.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محمدی تصریح کرد :

دراین جلسه پس از خیرمقدم توسط نماینده  شرکت مادر تخصصی در صندوق دستور جلسات قرائت 

و در ادامه گزارش هيئت مديره شركت درخصوص عملكرد شركت و پیگیریهای انجام شده در خصوص مجامع قبلی ارائه گردید. 

وی افزود : در جلسه مذکور بررسي وتصويب اصلاحیه بودجه شركت براي سال مالي منتهي به30/ 9/ 1399 و بودجه پیشنهادی برای سال منتهی به 1400/09/30 نیز انجام شد. 

محمدی همچنین اظهار داشت : 

پس از استماع گزارشات هیات مدیره و بازرس و بحث و تبادل نظر توسط حاضرین در مجمع  تراز مالی و صورتهای مالی منتهی به پایان آذرماه 98، کلیات اصلاحیه بودجه منتهی به آذرماه 99و بودجه سال منتهی به آذر ماه 1400 به تصویب رسید. 

وی همچنین گفت :مقرر گردید مبالغی از سود سال مالی گذشته بعنوان افزایش سرمایه صندوق به نسبت هر سهم سهامداران لحاظ گردد.

محمدی از انتخاب روزنامه کثیر الانتشار افسانه برای درج  آگهی های شرکت خبر داد و عنوان نمود:

موسسه حسابرسی آزمون تراز پارس بعنوان حسابرس شرکت انتخاب شد. 

محمدی خاطر نشان کرد :در پایان مجمع انتخابات بازرس انجام و آقای نوشاد پارسایی بعنوان بازرس اصلی شرکت برای مدت یکسال انتخاب گردید و در مجمع عمومی فوق العاده بررسي وتصويب نقل وانتقال سهام انجام شد که مجمع عمومی با نقل و انتقال 1018سهم از سهام فروشندگان سهام به خریدار موافقت نمودند. *طرح ارزيابی مشارکتی pvs ۷ لاين و ۷ رقم جو برای دومین بار در شهرستان زرقان عملياتی شد


 

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان زرقان گفت: برای دومین بار طرح تحقیقاتی ارزیابی لاینها و ارقام جو درشهرستان زرقان اجرا شد و دراین طرح که برای اولین بار در روستای درمنه زار درحال اجراست؛ هفت لاین و هفت رقم جو کشت و باهم مقایسه میشوند.


 

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان زرقان، رضا امینی گفت: ۷ لاین جو با نامهای:

MB_96_12

MB-96-B

M‌B-96-4

MB-96-15

MB_96_10

MB_95_71

M-94-08

و ۷ رقم جو با نامهای:مهر- گلشن - ارمغان - بهرخ - گوهران - ریحان۳ و مهتاب در پهنه شماره ۶ شهرستان زرقان کشت گردید.

وی افزود: این طرح به منظور بررسی خصوصیات مورفولوژیک و فیزیولوژیک گیاه جو و بررسی لاین مرغوب و معرفی رقم مناسب منطقه به کشاورزان درمنه زار،انجام گردید.

این مقام مسئول اظهار کرد: این طرح با دستگاه کشت برروی پشته های عریض و بلند و آرایش سه ردیفه، در سطح دو هکتار اجرا شده است.

وی بیان کرد:پرویزی رییس و لطیفیان کارشناس اداره امور فن آوریهای مکانیزاسیون کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، صحراییان و رستگار مسئول تولیدات گیاهی و کارشناس زراعت این شهرستان نیز به اتفاق منفرد کارشناس پهنه شماره ۶ و مسئول طرح، صبح دیروز در زمان کاشت حاضر شدند و توصیه های لازم را به کشاورز ایراد نمودند.

 دوره آنلاین آموزشی مهارتی کشت گیاهان دارویی


 

 مسئول ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

دوره آموزشی شناسایی و بهره برداری از گیاهان دارویی برای اولین بار به صورت آنلاین انجام شد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز غریبگرد تصریح کرد :

کلاس آموزشی مذکور با همکاری بخش غیردولتی و نظارت اداره ترویج شهرستان بصورت مجازي و با استفاده از برنامه نرم‌افزار Adobe Connect جهت تعداد 15 نفر از متقاضیان کشت گیاهان دارویی با تدریس محمد رضا زندی کارشناس ارشد باغبانی اداره ترویج برگزار شد.

وی گفت : این دوره که از تاریخ 99/09/10 شروع شده به مدت شش روز در روزهای زوج ادامه خواهد داشت که پس از پایان دوره از فراگیران آزمون اخذ شده و گواهی نامه پایان دوره از طرف مدیریت هماهنگي ترویج استان صادر می‌گردد.

غریبگرد افزود:این اقدام درراستای هدف عملیاتی استراتژیک ترویج موثر انجام گرفت. 

 گندمکاران‌ شیرازی نگران تامین بذر نباشند


 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: 5100 هکتار از اراضی شهرستان تاکنون به زیر کشت گندم آبی رفته و برای حدود 3000 هکتار باقیمانده نیز نگرانی از بابت تامین بذر وجود ندارد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد: ما در شهرستان براساس برنامه ابلاغی 7500 هکتار باید گندم آبی کشت کنیم که برای این میزان به حدود 1725 تن بذر نیاز داریم.

وی افزود: معمولا طبق قوانین موسسه ثبت و گواهی بذر و مرکز اصلاح نباتات یک سوم بذر مصرفی گندم‌کاران را باید از بذرهای اصلاح شده جدید یا بذر گواهی شده بدهیم و دو سوم از ذخیره بذری خود کشاورز باید تامین شود تا کاهش تولید نداشته باشیم.

سیروسی همچنین گفت: بر این اساس باید امسال 1150 تن بذر برای کشاورزان ذخیره می‌شد. 

 

وی افزود :تا کنون چهارصد تن گندم از شرکت غله تامین، بوجاري و ضدعفوني گردیده و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است. 

این مقام مسئول گفت: بهترین تاریخ کشت در شهرستان تا ۲۵ آذرماه است، بنابراین کشاورزان دغدغه تامین بذر نداشته باشند زیرا با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده بذر موجود است و در دسترس کشاورزان عزیز قرار خواهد گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در همین حال، به کشاورزان توصیه کرد که بذر گندم را از عوامل موثق توزیع بذر تهیه کنند تا از سلامت و کیفیت آن اطمینان داشته باشند.

 

او، با اشاره به اینکه برای کشت هر هکتارمزرعه آبی، ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم و هر هکتار مزرعه دیم ۱۲۰ کیلوگرم بذر لازم است، قیمت هر کیلو بذر آبی را ۳ هزار و ۹۰۰ تومان، هر کیلو بذر دیم را ۳ هزار و ۷۰۰ و هر کیلو بذر خودمصرفی را ۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد.جهاد کشاورزی شهرستان شیراز پیشقدم در بازسازی عتبات عالیات 


 

مسؤل نمایندگی دفتر ولی فقیه جهادکشاورزی شهرستان شیراز گفت :

تعمیم امر به معروف و نهی از منکر در فعالیتهای اقتصادی، استقلال اقتصادی را به ارمغان می آورد.


 

 به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز فیروزجنگ در آیین شروع فعالیت شورای امر به معروف و نهی از منکر مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تصریح کرد :

در سالی که با نام جهش تولید مزین است،امر به معروف همان ایجاد زمینه مناسب برای راه اندازی زنجیره های ارزش و آگاهی بخشیدن به بهره بردارن جهت تولید محصولی سالم است و نهی از منکر را می توان شناسایی موانع تولید، اعم از عدم همکاری دستگاه های اجرایی، سو استفاده از موقعیت های شغلی توسط برخی از کارمندان و یا بروکراسی های دست و پاگیر و خسته کننده اداری دانست. 

مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ضمن معرفی و بیان فعالیتهای درخور قدردانی ستاد عتبات عالیات استان گفت :

ساماندهی ستاد عتبات عالیات در استان فارس به منظور مشارکت مستقیم استان در امر بازسازی انجام شده است. 

سردار شهید سلیمانی همواره خواستار این بود که سامرا از غربت خارج شود 

 اسکندر قاسمی رئیس ستاد عتبات عالیات استان فارس با حضور در این نشست گفت :

 با توجه به شرایط نامساعد صحن‌ها و ضریح امامان شیعیان در شهرهای مختلف عراق به‌گونه‌ای که زیبنده‌شان و شخصیت این امامان بزرگوار نبود، به پیشنهاد سردار سلیمانی و در سال ۸۱ ستاد بازسازی عتبات عالیات با هدف ساخت‌و‌ساز و تجهیز حرم‌های مطهر در عراق، فعالیت خود را آغاز کرد‌.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس در ادامه گفت: صحنه‌های موجود در زمان های خاص به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی جمعیتی که در این فضا حاضر می‌شدند نبود، پس با نیت پاک مردم و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب در کنار نظر مساعد آیت‌الله سیستانی ، تصمیم بر آن شد تا صحنی به نام حضرت زینب کبری‌(س) در کربلا حد فاصله باب‌القبله تا باب‌الراس از سمت خیمه‌گاه به مساحت ۱۶۴ هزار مترمربع ساخته شود.

قاسمی این اقدامات را برآورده شدن یکی از آرزوهای شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و افزود: آرزوی حاج قاسم سلیمانی در نشستی که دو ماه پیش از شهادتشان با ایشان داشتیم این بود که سامرا از غربت بیرون آید، بنابراین طرح توسعه حرم در سامرا نیز اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه خدمت به اهل‌بیت علیهم‌السلام توفیق بسیار بزرگی است که باید شکرگزار بوده و در این مسیر خالصانه تلاش کنیم گفت :

ما برای کشور عراق کار نمی‌کنیم بلکه برای حرم کار می‌کنیم. این ستاد هیچ هزینه نقدی در عراق انجام نمی‌دهد بلکه تمامی هدایا و نذورات در داخل کشور به کالا و خدمات تبدیل شده و برای بازسازی عتبات مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این کار به ایجاد اشتغال در کشور نیز کمک شایانی شده است.

قاسمی اظهار داشت :صحن حضرت زینب با مساحت صد و شصت و چهار ‪هزار متر مربع در سه طبقه جهت استفاده زوار ساخته می شود که حدودا 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 

 وی در پایان ضمن اهدا لوح از ذبیح اله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز به پاس همکاری با ستاد خواستار اطلاع رسانی به کشاورزان و باغداران از طریق کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان شد و افزود:

طی هماهنگی های انجام شده با بانک پرسنل می توانند از وام کم بهره برای مشارکت استفاده کرده و بهره برداران نیز می توانند با اهدا نذورات خود در ساخت صحن مشارکت نمایند که به نیت امام علی علیه السلام مشارکت در ساخت 110‪ متر مربع به جهاد کشاورزی اختصاص داده شده است.صدور" کشاورز کارت" برای کشاورزان شهرستان شیراز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :
«کشاورز کارت» برای تامین نقدینگی برای فصل کاشت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد : در این کارت منابعی برای خرید نهاده در اختیار کشاورزانی که محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و دانه‌های روغنی تولید می کنند، قرار می گیرد.
  وی افزود: به ازای هر هکتار زراعت دو میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و سقف در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات از طریق «کشاورز کارت»، ۲۰ میلیون تومان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اشاره به اینکه با هماهنگی با بانکها سعی شده است در حداقل زمان «کشاورز کارت» در اختیار کشاورزان قرار گیرد، گفت: نرخ تسهیلاتی که از طریق این کارت پرداخت می‌شود، ۱۲ درصد در سال و مدت باز پرداخت یکساله بوده که در مقایسه با نرخ تسهیلات عادی یعنی ۱۸ درصد، نرخ مناسبی است.

وی درباره وثایق در نظر گرفته شده برای دریافت این کارت اعتباری نیز گفت: به دلیل رقم متوسط، دریافت این کارت نیاز به تضامین و وثایق زیادی نخواهد داشت.
به گفته سیروسی کشاورزان از طریق شناسایی از سامانه سیتا  به بانک کشاورزی معرفی می‌شوند و معرفی بر اساس سطح زیر کشت انجام خواهد شد.

وی گفت: این کارت ابزاری برای پرداخت الکترونیک در پایانه‌های فروشگاهی خاص و مراکز عرضه نهاده‌ها مانند کود و سم است.
سیروسی همچنین گفت :
در این رابطه  27 آبانماه اولین لیست کشاورزان  شهرستان شیراز در سطح ۱۲۵۰ هکتار و به مبلغ ۱۰۹۸۴ میلیون ریال جهت صدور کشاورز کارت به سازمان جهاد کشاورزی  ارسال گردیده است.
سیروسی با بیان این که وزیر جهاد کشاورزی اختصاص «کشاورز کارت» به سایر نهاده ها نیز را پیگیری می‌کند، اظهار امیدواری کرد هر یک از کشاورزان یک کارت اعتباری داشته باشد و با این کار بتوانیم به رفع مشکل نقدینگی کشاورزان در درجه اول و بخشی از جبران هزینه‌های تولید کمک کنیم.مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :
دستاورد پیشگیرانه گشت های هم پوشان دستگاه های متولی امور زمین در حریم شهرستان شیراز با همکاری شهرداری ناحیه دو حایز اهمیت اهمیت است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :
با توجه به اختیارات قانونی که مقنن به جهاد کشاورزی داده است، برای سیانت از اراضی کشاورزی ما اختیارات و قوانین محکمی برای حفظ اراضی کشاورزی داریم و از طرفی شهرداری ها هم امکانات خوبی از جمله ادواتی مثل لودر در اختیار دارند که از محاسن گشت همپوشان همین است که با تجمیع اختیارات قانونی و ادوات مورد نیاز می تواند عملکرد بسیار موثرتری را در کارنامه خود ثبت کند.
وی افزود :
در سطح شهرستان شیراز 7 شهرداری دارای حریم می باشند که در بحث نظارت بر حریم شهر از این شهرداری ها کمک گرفته خواهد شد.
سیروسی همچنین گفت :در همین راستا و در شروع امر به صورت پایلوت شهرداری ناحیه 2 پیش قدم شد و در یک عملیات یک روزه ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده فرودگاه تخریب گردید و از شروع ساخت و سازهای غیرمجاز دیگر جلوگیری به عمل آمد و جنبه پیشگیرانه این اقدام حائز اهمیت است.
احترامیان مسؤل حراست و زارع کارشناس مسئول تخلفات شهرداری منطقه ۲ با حضور در این مدیریت با اهدا لوح از رضوانی رئیس امور اراضی و کمالی نماینده حقوقی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تشکر و قدر دانی کردند.شرکت برودت گستر طوبی  نمونه استانی استاندارد شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :
براساس ارزیابی سال جاری سازمان ملی استاندارد شرکت برودت گستر طوبی به عنوان نمونه استانی استاندارد معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ،ذبیح اله سیروسی تصریح کرد: شرکت برودت گستر طوبی که سال گذشته نیز  عنوان صادر کننده نمونه استانی را به خود اختصاص داد در شهرک بزرگ صنعتی شهرستان شیراز قرار دارد که فعالیت تجاری خود را از سال 1370 آغاز نموده است و تا این تاریخ سهم عمده ای از صادرات میوه و تره بار استان فارس را به خود اختصاص داده است.  محصولات کشاورزی این شرکت از سراسر کشور خریداری و به بنادر جهت صادرات حمل می شود، بازارهای هدف این شرکت عمدتا کشورهای عربی حوزه ی خلیج فارس بودهو در شهرهای دبی، ابوظبی و مسقط عمدتا دارای شعبات تجاری است شرکت های ثبت شده این بازرگانی در خارج از کشور به نام های نخست وار و طوبی در ابوظبی و شرکت تخت دار در دبی و شرکت های عمق البحار و آفاق الظاهره در مسقط هستند،لذا بازار هدف در این مجموعه چشم انداز آینده روشن در زمینه تجارت بین الملل رقم خواهد زد
این مقام مسول با اشاره به ظرفيت ها و پتانسيل هاي مختلف شهرستان شیراز  در حوزه صادرات  و همچنین موقعیت جغرافیایی و استراتژیک ادامه داد: با صادرات ميوه و تره بار و محصولات كشاورزي، در كار و فعاليت اقشار و طبقات مختلف اجتماعي به ويژه قشر متوسط جامعه رونق ايجاد خواهد شد و چنانچه شرايط براي صادرات فراهم شود اين بخش روز به روز رونق و توسعه بيشتري را تجربه خواهد كرد بنابراین از ابتدای برنامه ریزی برای صادرات باید استانداردها رعایت شود تا علاوه بر بازارهاي خارجی تکریم مشتریان داخلی نیز  رعایت شود و سلامت جامعه تامین گردد.
سیروسی همچنین گفت: مجموعه توليدی شرکت برودت گستر طوبی با تولید 35 قلم محصول صادراتی  ميوه و تره بارهم اينك داراي 55 نيروي بيمه شده است و در فصل اوج صادرات تا 155 نفر نيز افزايش نيرو دارد.سرمازدگی دسترنج کشاورزان شیراز و زرقان 

دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان شیراز گفت :

به دلیل عدم وجود دستگاه چاپر ذرت علوفه و کامیون حمل به تعداد مورد نیاز، صدها هکتار از محصول ذرت علوفه ای قابل برداشت در شهرستان‌های شیراز و زرقان دچار سرمازدگی و افت شدید محصول گردید و دسترنج چندین ماهه کشاورزان زحمت کش به هدر رفت. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز محمدی تصریح کرد :با توجه به تقاضای کشاورزان در اواسط شهریور ماه در خصوص اعتراض به نرخ پایین خرید ذرت علوفه ای توسط واسطه ها، جلساتی با حضور مسئولین و کشاورزان برگزار گردید و دراین جلسات مصوب گردید تشکل‌های دامداران و شرکت های تعاونی روستایی جهت حمایت از کشاورزان و دامداران در بحث خرید محصول ذرت علوفه ای وارد گردند که با همکاری برخی شرکت های تعاونی روستایی از اواسط تا پایان شهریور ماه، واسطه ها اقدام به خرید ذرت علوفه ای با نرخ عادله نموده که موجب رضایت تولید کنندگان را فراهم آوردند. 

محمدی افزود: متاسفانه با شروع فصل پاییز دیگر خریداران تمایل به خرید با نرخ قبلی نداشتند و با پیگیری های انجام شده توسط نظام صنفی، خریداران مهمترین دلیل آن را عدم دسترسی به کامیون و بالا رفتن قیمت کرایه را عنوان کردند که با پایین آمدن نرخ قیمت و علی رغم مصوبات جلسات برگزار شده، اتحادیه تعاونی دامداران و شرکت های تعاونی روستایی هیچ تلاشی در جهت خرید محصول ننمودند که منجر به سرمازدگی محصول و ضرر و زیان به کشاورزان در سال جهش تولید گردید.

وی در ادامه گفت :حتی برخی کشاورزان تولید کننده علوفه که خود دامدار بوده، و ذرت علوفه را برای مصرف دامداری های خود کاشته بودند بدلیل عدم دسترسی به دستگاه چاپر  و همچنین کامیون، موفق به برداشت به موقع محصول نشدند و محصولشان دچار سرمازدگی شد.

محمدی خاطر نشان کرد :آیا بهره بردار سزاوار است در این وضعیت موجود که قیمت برخی نهاده های وارداتی سرسام آور شده است بدلیل عدم برداشت به موقع، محصولی که با هزینه های گزاف عملیات زراعی ، بذر، کود، سم، سیستم نواری و... تولید کرده  است نابود گردد.

 وی همچنین بیان کرد:دستگاه های خودکششی وارداتی قیمت های بالایی دارند که تامین آن تقریبا  غیر ممکن می باشد بعنوان مثال قیمت دستگاه 6 خط نوع کلاس حدود  250000 یورو می باشد و  تهیه آن مشکل است. 

وی عمده مشکلات تولید کنندگان را عدم دسترسی به دستگاه های بسته بندی ذرت علوفه، فرسوده بودن ناوگان برداشت ذرت علوفه ، عدم تمایل کامیون داران کمپرسی به حمل از سطح مزرعه ، عدم حمایت دولت از خرید این محصول توسط شرکت های تعاونی روستایی و تعاونی دامداران را برشمرد و گفت: نفوذ بالای واسطه ها در خرید ذرت علوفه موجب اختلاف

فاحش قیمت خرید سر مزرعه تا فروش و تحویل به دامداری ها گردیده است و بیشترین سود نصیب واسطه ها می‌گردد و برخی دلالان با قبضه کردن دستگاه های چاپر در صورت فروش به خودشان با قیمت غیر واقعی یا با نرخ برداشت و حمل بالا و غیر قابل قبول که تعیین میکنند اقدام به برداشت می نمایند. 

این فعال صنفی خواستار برآورد خسارت محصول توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و پرداخت غرامت به بهره برداران شد و همچنین ابراز امیدواری کرد که کشت قراردادی ذرت علوفه در سال زراعی جدید در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گیرد تا برخی مشکلات موجود مرتفع گردد.اجرای مدلEFQMدر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

ارزیابی مدل تعالی سازمانی EFQM در راستای اجرای مدل تعالی سازمانی با حضور ارزیابان تعالی سازمان جهاد کشاورزی فارس انجام شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد: مدل سرآمد EFQMچهارچوبی کلان برای کلیه سازمان‌ها فراهم می‌آورد تا به واسطه آن سطح فعلی سرآمدی خود را ارزیابی نمایند.

وی افزود: این مدل برای سازمان نگرشی جامع بر عملکرد خود را میسر می‌سازد و به سازمان در دستیابی به درک مناسبی از میزان اثرگذاری سازمان در جاری‌سازی استراتژی‌ها ، شناسایی روابط علت و معلولی میان اقدامات سازمان و نتایج حاصل از آن‌ها ، شناسایی قوت‌ها و فرصت‌های اولویت‌دار حال حاضر سازمان برای ارتقا در جهت اهداف استراتژیک ، شناسایی فرصت‌های الگوبرداری و آنچه سازمان می‌تواند با سایرین تسهیم نموده و یا از آن‌ها بیاموزد و تعیین مبنایی که با کمک آن سازمان روند پیشرفت خود را اندازه‌گیری نماید کمک می‌کند.

سیروسی با بیان اینکه افتتاحیه ارزیابی با حضور مقصودبیگی مشاور تعالی سازمان و تیم ارزیاب همراه ارزیابی مدل سرآمدی کسب و کار از طرف دبیرخانه تعالی سازمان انجام گرفت ،عنوان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در ابتدا تیم تعالی با شرح وظایف بررسی ،هماهنگی و تدوین معیارهای رهبری ،استراتژی ، فرآیندها ، منابع و شرکت ها و کارکنان را تشکیل و پس از انجام فرآیند خود ارزیابی با استفاده از تکنیک پروفرما ، کارگاه و منطق رادار نقاط قوت و نواحی قابل بهبود شناسایی و اولویت بندی شد از جمله پروژه های بهبود تعریف شده براساس فرآیند خود ارزیابی ، برنامه ریزی استراتژیک بوده است که در همین راستا اقداماتی از جمله تدوین کارت امتیازی متوازن در جهت دستیابی به اهداف عملیاتی استراتژیک ،تدوین اکشن پلن ها توسط کارشناسان فنی این مدیریت ودر نهایت ، اظهارنامه تدوین گردید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: همراستا با استراتژی سازمان و براساس تحلیل های درون و برون سازمانی به منظور توسعه عملکرد و قابلیت های این مدیریت نتایج نظرسنجی های ذی نفعان مورد تحلیل قرار گرفت که از این نتایج در برنامه ریزیها و اکشن پلن های سال زراعی آینده استفاده خواهد شد.

در پایان تیم ارزیابی دبیرخانه مدل سرآمدی در جلسه اختتامیه ارزیابی ، اجرای مدل تعالی را در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز اثر بخش توصیف نمودند.زیر مجموعه ها