مدیریت جهاد کشاورزی

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای ورود و پذیرش محصولات کشاورزی کشور در بازار های جهانی صنایع این بخش باید به روز و از فن آوری های جدید بهره مند باشند.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، محمد مهدی برومندی در حاشیه سفر به استان فارس و بازدید از دو واحد تولیدی و زنجیره ی ارزش در این شهرستان تصریح کرد: آماده ی بررسی مسائل این بخش و کمک به نوسازی دستگاه های درجه بندی و بسته بندی محصولات کشاورزی هستیم.

موانع تولید در دو احد صنایع کشاورزی شیراز پیگیری شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در خصوص سفر برومندی به استان فارس و بازدید از صنایع بخش کشاورزی این شهرستان اظهار کرد: به دنبال نشست با مدیران یک واحد زنجیره ی ارزش درجه بندی و بسته بندی محصولات کشاورزی پیگیری اعطای تسهیلات 100 میلیارد تومانی به این واحد در دستور کار قرار گرفت.

ذبیح الله سیروسی ابراز کرد: زنجیره ی ارزش مذکور با گنجایش سردخانه ای 14 هزار تنی، ظرفیت روزانه 200 تن درجه بندی و بسته بندی محصولات کشاورزی را داراست که امکان صادرات آن به کشور های حوزه ی خلیج فارس فراهم است.

او به بازدید برومندی از واحد تولیدی روغن زیتون با توان تولید روزانه 60 تن روغن نیز اشاره کرد و افزود: این واحد تولیدی علاوه بر روغن محصولات دیگری از جمله کنسرو زیتون سیاه و سبز، ساشه تک نفره، انواع خیار شور و ترشیجات نیز تولید می کند.

به گفته سیروسی؛ معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ضمن بررسی مشکلات واحد موصوف از مدیر عامل آن مجموعه برای یک نشست تخصصی در وزارت جهاد کشاورزی دعوت به عمل آورد تا ضمن کمک به رونق تولید این واحد، زیتون کاران استان فارس نیز منتفع شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز اضافه کرد: در این بازدید ها مجید رضا پاکاری مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و جمعی از کارشناسان ستادی و شهرستانی، برومندی را همراهی می کردند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: طرح جهش تولید در 35 هزار هکتار از دیم زارهای این شهرستان با بهره گیری از 26 نفر کارشناس مروج پهنه برنامه ریزی و به مرحله اجرا درآمده است.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، ذبیح الله سیروسی با اظهار امیدواری به استمرار بارش نزولات جوی در ماه های پیش روی تصریح کرد: به منظور اجرای این طرح کشت دیم 27 هزار هکتار گندم، 9 هزار هکتار گیاهان علوفه ای و 5500 هکتار جو طرح ریزی شده است.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کاشتد دیم گلرنگ در سطح 450 هکتار، عدس 400 هکتار، کاملینا 350 هکتار، نخود 280 هکتار و گیاهان دارویی در 160 هکتار تدارک دیده شده است، اظهار کرد: کشاورزان دیمکار به منظور مشارکت در اجرای طرح به مراکز جهاد کشاورزی شهرستان شیراز مراجعه کنند.

 

سیروسی با اشاره به اینکه مراکز جهاد کشاورزی بخش های حومه، ارژن، سیاخ و داریون آماده ی تشریح خدمات قابل ارائه در قالب اجرای این طرح هستند، ابراز کرد: تخصیص تسهیلات 4 درصدی مکانیزاسیون، تحویل کود بذر مال رایگان، برگزاری کلاس های ترویجی برای کشت های دیم و پرداخت حق بیمه سهم بیمه گذار، از جمله خدمات قابل ارائه برای کشاورزان دیم کار حاضر در طرح است.

 

کشت آبی گندم در شیراز در حال انجام است

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده علاوه بر کشت دیم، کشت آبی 7500 هکتار گندم، 4300 هکتار جو و 500 هکتار کلزا نیز طرح ریزی شده است.

 

وی بیان کرد: استفاده از بذور گواهی شده ی گندم به دلیل نقش اساسی در افزایش محصول، مقاومت به آفات و امراض و ارزش غذایی آن باید در اولویت استفاده ی کشاورزان باشد.

 

او با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان راغب به استفاده از بذور خود مصرفی هستند، افزود: بوجاری و ضدعفونی بذور خود مصرفی باید مورد توجه ی ویژه ی کشاورزان باشد. در صورت عدم انجام اقدامات مذکور مزرعه می تواند با امراضی مانند سیاهک و بروز علف های هرز تهدید شود.

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز  گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۲۵ هزار تن انار از سطح ۱۲۵۰ هکتار از باغات زیر کشت این محصول در شهرستان برداشت شود.


 

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی  با بیان این که برداشت انار از سطح انارستان‌ها آغاز شده، اظهار کرد: در سال جاری بهره برداران از نیمه‌ دوم شهریور ماه  برداشت انار  را شروع کرده اند و پیش بینی می‌شود  تا اوایل آبان ماه نیز برداشت این محصول در سطح باغات ادامه خواهد داشت.

 

او گفت: باتوجه به اینکه باغات انار در این شهرستان هم به روش سنتی و هم به روش نوین  آبیاری می‌شود در بعضی از نقاط شهرستان با در اختیار بودن منابع آبی، حدود ده درصد افزایش تولید را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

وی بیان کرد: ۷۰۰ هکتار از سطح باغات  زیر کشت محصول انار  تا امروز برداشت شده است که متوسط عملکرد ۲۰ تن در هکتار بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز  مهمترین ارقام انار تولیدی در این شهرستان را بریت، رباب، شیرین شهوار ، می خوش قصرالدشتی و انار کوهمره که بازار پسندی خوبی دارد برشمرد و افزود:دهستان کوهمره ی بخش ارژن شهرستان  از لحاظ سطح باغات و میزان تولید سالانه انار رتبه اول شهرستان را به خود اختصاص داده و بیشترین باغات سطح کشت این محصول در روستاهای بگدانه،مسقان و کره بس این منطقه قرار دارد.

سیروسی افزود: انارهای درجه دو و سه که حدود ۳۰ درصد از تولید را شامل می شود در صنعت فرآوری استفاده می شود که فرآوری  این محصول ارزشمند هم به صورت صنعتی در شهرک بزرگ صنعتی شیراز و هم به صورت سنتی توسط خود بهره بردار انجام می گیرد که به صورت محصولاتی مانند رب انار ،آب و شربت انار،ناردون و... به بازار عرضه می گردد.

این مقام مسول تصریح کرد:

بازار هدف محصولات انارستان های شهرستان شیراز معمولا استان های همجوار و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اجرای عملیات تبصره ۲ماده ۱۰ در روستای گچی این شهرستان خبر داد.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی افزود:
عملیات اجرای تبصره۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها در منطقه گچی واقع در حریم شهر شیراز ساعت یک بامداد امروز ۲۲شهریور آغاز و تاساعت ۶ صبح ادامه پیدا کرد .
به گفته وی ؛طی این عملیات تعداد ۱۵۲ واحد ساخت و ساز های غیر مجاز در اراضی کشاورزی تخریب و به حالت قبل برگردانده شد .
سیروسی اظهار کرد:این عملیات باحمایت ۱۵۰ نفر از نیرو های انتظامی شهرستان شیراز و همکاری شهرداری منطقه ه انجام شد.
 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اجرای طرح های تحقیقاتی کاشت ذرت علوفه ای و افزایش متوسط عملکرد آن در شهرستان شیراز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی گفت: سطح زیر کشت ذرت در شهرستان 5هزار 370 هکتار است که 5 هزار و 239 هکتار آن به کشت ذرت علوفه‌ای اختصاص یافته است.

وی افزود: تا کنون از سطح 1875 هکتار ذرت علوفه‌ای با متوسط عملکرد 57 تن در هکتار 107600 تن برداشت شده است که در مقایسه با سال گذشته و با توجه به افزایش کشت در سال جاری متوسط عملکرد دو تن در هر هکتار افزایش داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شیراز همچنین با بیان اینکه سطح زیر کشت ذرت دانه ای در سال گذشته صفر و در سال جاری 131 هکتار بوده است تصریح کرد: با متوسط عملکرد 24 تن در هکتار از این میزان سطح کشت 3144 تن برداشت ذرت دانه ای داشته ایم.

به گفته سیروسی؛ باتوجه به گرانی نهاده دامی، سطح زیر کشت ذرت در شهرستان حدود 2 هزارهکتارنسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

او همچنین با تشریح عملیات اجرای چهار طرح تحقیقاتی در این شهرستان ، اظهار کرد:

سه طرح ذرت نشایی در سطح هزار متر مربع برای اولین بار در شهرستان ،مقایسه تراکم بذر در سطح یک هکتار ،مقایسه ارقام در سطح دو هکتار در بخش حومه و طرح مقایسه ای تراکم بوته در سطح دو هکتار در منطقه داریون اجرا شد.

وی گفت: کشاورزان ذرت کار برای صرفه جویی در مصرف آب، مزارع خود را به آبیاری تیپ تجهیز کردند که هم سطح زیر کشت و هم عملکرد محصول افزایش یافته است.

به گفته مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شیراز، برداشت ذرت علوفه‌ای در این شهرستان تا آبان ماه ادامه دارد. 


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیرازه با اذعان به اینکه امسال در قالب طرح جهش تولید در دیمزارها بنا داریم سطح و ضریب مکانیزاسیون کشاورزی را در اراضی دیم به طور ویژه افزایش دهیم، گفت: توزیع ماشین‌آلات کشاورزی در قالب این طرح با اعطای تسهیلات 4 درصدی انجام می‌گیرد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ۶، ذبیح الله سیروسی در حاشیه کارگاه آموزشی و نمایشگاه ماشین آلات، ادوات و تجهیزات مکانیزه کشت محصولات زراعی تصریح کرد: قطعا کشاورزان از این فرصت استقبال خوبی خواهند داشت زیرا که در سایر روش ها نرخ تسهیلات تا 15 درصد بوده است.

هاین مقام مسئول با اشاره به اینکه در شهرستان شیراز بسته به میزان و پراکنش بارندگی ها سالیانه تا 40 هزار هکتار به کشت دیم محصولات زراعی اختصاص می یابد، اظهار کرد: در حال حاضر سی درصد از اراضی دیم این شهرستان به صورت مکانیزه کشت می شود.

 

او با بیان اینکه هیچگاه کشاورز را اجبار به تغییر روش نمی کنیم، ابراز کرد: اگر قرار باشد تغییر رویه‌ای در کشاورزی ایجاد کنیم سازوکار آن را می‌دانیم؛ ما با ترویج کشاورزی یعنی با ایجاد مزارع نمایشی دستگاه های مکانیزه را به نمایش می گذاریم، کشت مکانیزه در مقایسه با کشت سنتی افزایش تولید و عملکرد و در نتیجه کاهش هزینه­ی تولید را به دنبال دارد.

 

وی افزود: با اقدامات ترویجی و به واسطه‌ی سودی که برای کشاورز حاصل می شود کشاورزان از تغییر رویه و توسعه مکانیزاسیون استقبال خواهند کرد، تا چند سال پیش در کشت گندم ادوات مکانیزه استفاده نمی کردیم اما اکنون اغلب کشت محصولات کشاورزی آبی به صورت مکانیزه انجام می شود.

 

او با اشاره به اینکه توزیع ناوگان مکانیزاسیون به دو شکل صورت می گیرد، اضافه کرد: کشاورزان دارای اراضی کشت آبی بالای 20 هکتار یا کشت دیم بالای 30 هکتار می توانند برای برای دریافت تراکتور و ادوات مکانیزه درخواست خود را ارائه دهند.

 

به گفته سیروسی؛ رانندگان حرفه ای فعال در ارائه خدمات مکانیزه کشاورزی نیز می توانند با ارائه مستندات لازم درخواست خود را برای ادوات مذکور به جهاد کشاورزی تسلیم کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اشاره به اینکه سالانه حدود صد هزار هکتار از اراضی زراعی این شهرستان اغلب به کشت محصولاتی همچون گندم، جو، ذرت، چغندر قند و دیگر محصولات سبزی و صیفی اختصاص می یابد، گفت: این شهرستان در مجموع سهم 600 هزار تنی در تولید محصولات کشاورزی استان فارس دارد.  

 

کارگاه آموزشی و نمایشگاه ماشین آلات، ادوات و تجهیزات مکانیزه کشت محصولات زراعی در منطقه سیاخ شهرستان شیراز با حضور جمع کثیری از کارشناسان و کشاورزان شهرستان های شیراز، مرودشت، ارسنجان و فسا برگزار شد و شرکت کنندگان با آخرین یافته های علمی و جدید ترین ادوات مکانیزه کشت آشنا شدند.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت:

در راستای پایش مزارع در معرض خطر استفاده از فاضلاب، در قالب گشت همپوشان سه مزرعه در جنوب شیراز شناسایی و با کشاورزان متخلف برخورد قانونی صورت گرفت.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح‌اله سیروسی تصریح کرد:

ادارات متولی گشت همپوشان شامل بهداشت، محیط زیست،جهاد کشاورزی و شهرداری است که در هفته گذشته ،تعداد سه دستگاه موتور پمت که به صورت غیر قانونی اقدام به پمپاژ آب از کانالهای فاضلاب به منظور تأمین آب مزارع یونجه و ذرت در جنوب شهر شیراز می کردند، جمع آوری و توسط شهرداری منطقه ۷ توقیف شد.

سیروسی افزود:

 در این عملیات ، به کشاورزان متخلف نیز برای چندمین بار تذکر و اخطاریه کتبی داده شد تا از تکرار جرم خودداری نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز همچنین اظهار کرد:

 برخورد های جدی و قانونی جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت منجر به روند کاهشی تخلفات در این زمینه شده است.
 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اقدامات پیشگیرانه این مدیریت با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای خارج از طرح هادی و ایجاد بافت ناکارآمد و حاشیه نشینی غیر اصولی خبر داد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی با اعلام این خبر گفت :

طرح هادي روستايي، طرحي است كه ضمن ساماندهي و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمين را براي كاركردهاي مختلف از جمله مسكوني، توليدي، تجاري، كشاورزي، تاسيسات و تجهيزات و نيازمندي هاي عمومي روستايي را بر حسب مورد در قالب مصوبه هاي طرح هاي ساماندهي فضا و سكونتگاههاي روستايي يا طرح هاي جامع ناحيه اي تعيين مي كند، در روستاها بنیاد مسکن و دهیار طبق نقشه طرح هادی یک خط محدوده دارد که خارج از آن محدوده حق ورود ندارد.

وی افزود: زمین خارج از محدوده متعلق به منابع ملی و یا کشاورزی است و به کرات مشاهده شده که مردم در خارج از محدوده طرح هادی شروع به ساخت و ساز می کنند و سپس فرد سازنده برای رفع مشکل به سراغ مسئولین ارشد استان و بنیاد مسکن در جهت الحاق زمین به طرح هادی روستا مراجعه می‌کند. 

 این مسئول با اشاره به اینکه در روستاها دهیار باید همان لحظه‌ای که کلنگ به زمین برای احداث غیرمجاز زده می‌شود از طریق نیروی انتظامی به‌عنوان دستگاه‌های امنیتی احداث را متوقف کند، گفت: متخلف باید به کمیسیون ماده 90 معرفی شود قبل از اینکه ساخت‌ و ساز به اتمام برسد و سازنده دچار خسارت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تشریح اقدامات پیشگیرانه این مدیریت در این زمینه اظهار کرد :

در جریان سفر مقام عالی دولت در استان و مصوب شدن آن از روز چهارشنبه مورخ ۲۶ مردادماه با محوریت فرمانداری، بخشداری مرکزی شهرستان و حضور کلیه عوامل و کارشناسان دستگاه های اجرایی و قضایی و انتظامی شهرستان، پس از بازنگری طرح هادی روستاهای سطح شهرستان شیراز و لزوم اقدام و ارسال پیوست پیشگیرانه از ساخت و سازهای غیرمجاز برای اولین بار در سطح کشور این طرح به فاز اجرایی در آمد.

به گفته وی؛ ضرورت جلوگیری از افزایش توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و در نهایت بافت ناکارآمد شهری در روستاهای حاشیه شهرستان بویژه دشت قره باغ و خاصه *روستای کرونی* باعث گردید که با تعامل کلیه دستگاه های متولی امر، اقدامات در راستای حفر کانال جهت توقف ساخت و سازهای اطراف طرح هادی و اطلاع رسانی به عامه مردم با هدف انجام ساخت وساز صرفا در محدوده طرح هادی روستای کرونی به عنوان *پایلوت* معرفی و عملیات در آن محل به اجرا درآمد. 

سیروسی افزود :در راستای اقدامات اخیر انجام شده تاکنون بیش از ۴ کیلومتر از حفر کانال انجام شده و با توجه به سرعت کار و رفع تنش های اجتماعی در منطقه قره باغ روستای کرونی با تدابیر عوامل اجرایی احتمالا تا ۱۵ شهریور این مهم به پایان می رسد. 

سیروسی خاطر نشان کرد :

بدیهی است رفتار و عملکرد دستگاه های اجرایی در اقدام اخیر می تواند *سرآغازی بر پایان سودجویی متخلفین حوزه زمین* در آن اطراف باشد اگر و اگر این اقدامات *صرفا* به حفر کانال ختم نشود و ساخت و سازهای خارج از آن به جدّ کنترل گردد.

این مقام مسئول با بیان اثرات اجتماعی این عملیات و بازخورد آن در منطقه گفت :

اخبار واصله از اقدام اخیر حاکی از *اختلاف قیمت و تفاوت ارزش زمین* در دو سمت کانال می دهد که این بازخورد باید در راستای قانون پرورش و هدایت شود
 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از همکاری این مدیریت با پارک علم و فن آوری استان فارس خبر داد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی گفت :با هدف تحقق شعار سال با جلب همکاری شرکت‌های دانش بنیان در بخش کشاورزی، تزریق دانش در این بخش خواهیم داشت. 

به گفته او؛بازدید کارشناسان مسؤل جهاد کشاورزی شیراز از شرکت‌های دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان فارس و نشست تخصصی با مسؤلین و کارشناسان پارک علم و فن آوری نیازهای بخش کشاورزی شهرستان بیان شد. 

سیروسی ضمن بیان اینکه کمترین شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی می باشد افزود:

 با توجه به توضیحات مسئولان پیرامون توانمندی‌های شرکت های پارک علم و فناوری و بازدیدی که با هدف آشنایی با دانش های نوین و بنیانی از چند شرکت دانش بنیان در مرکز رشد کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع تبدیلی از جمله شرکت دانش بنیان کشت بافت، هوشمندسازی گلخانه‌ها، تهیه و تولید خوراک دام و... که در آن مرکز مستقر بودند، فعالیت‌های بسیار خوبی داشتند که قطعا خواهند توانست نیازهای بخش کشاورزی شهرستان را پاسخگو باشند و در بالابردن دانش کشاورزی کمک شایانی داشته باشند. 

این مقام مسئول اظهار کرد :در نشست تخصصی مقرر شد که ما نیازهای فناورانه را مکتوب به مرکز علم و فناوری استان فارس ارائه دهیم و با معرفی یک کارشناس رابط یافته‌های علمی و تحقیقاتی این شرکت‌ها را احصا و به کشاورزان عزیز ارائه دهیم. 

سیروسی همچنین گفت :در راستای این همکاری دو طرفه ما نیز با معرفی کشاورزان پیشرو به شرکت‌های فناوری، رشدیافته و دانش بنیان امکان استفاده از دستاوردهای شرکت های مذکور را مهیا می کنیم. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تصریح کرد :

امید است بتوانیم با این همکاری دوطرفه‌ نفوذ دانش روز و فناوری‌های جدید را در بخش کشاورزی تسریع کنیم و با کاهش هزینه های تولید و ارتقای سطح کیفیت محصولات هم به بهبود معیشت کشاورز کمکی کرده باشیم و هم به سلامت و امنیت غذایی مردم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه چگونگی آبیاری مزارع جنوب کلان شهر شیراز دائما توسط این مدیریت رصد می شود، گفت: پس از تائید آلودگی به فاضلاب در قسمتی از یک مزرعه برنج با اخذ دستور قضایی این مزرعه قلع و قمع شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، ذبیح الله سیروسی در حاشیه اجرای دستور قضایی مذکور تصریح کرد: مزرعه برنج مورد نظر در منطقه اقبال آباد روستای کوشکک بخش مرکزی شهرستان شیراز واقع است که قسمتی از این مزرعه 8400 متر مربعی با فاضلاب و قسمتی با آب سالم چاه که مورد تائید شبکه بهداشت و درمان است آبیاری می شد.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با به کار گیری دو دستگاه ماشین آلات سنگین عملیات امحائ قسمت آلوده ی مزرعه موصوف صورت گرفت، اظهار کرد: با ورود شبکه بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست به این موضوع و انجام بررسی های لازم میزان و قسمت های آلوده محرز شد.

 

وی با بیان اینکه برخورد با کشاورز متخلف در قالب گشت همپوشان صورت گرفت، ابراز کرد: آبیاری مزارع با فاضلاب و آب های نامتعارف ممنوع است و براساس ماده 688 قانون مجازات اسلامی هرکسی که سلامت مردم را تهدید کند برای آن در قانون جرم انگاری شده و با فرد خاطی برخورد می شود.

 

سیروسی با تاکید بر اینکه در برخورد با افراد متخلف هیچ گونه مماشاتی نخواهیم داشت و مزارع آلوده در هر مرحله ای از رشد که باشند معدوم می شوند، بیان کرد: من به کشاورزان عزیز جنوب و حریم کلان شهر شیراز توصیه می کنم که به شدت از آبیاری مزارع توسط فاضلاب و آب های نا متعارف خودداری کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ضمن گلایه از چگونگی دفع فاضلاب در جنوب این کلان شهر افزود: ما می بینیم که فاضلاب در جنوب شهر به کانال های کشاورزی رها می شود؛ من به دستگاه های متولی توصیه می کنم و خواهش می کنم این موضوع را مدیریت و از رها سازی آن جلوگیری کنند.

 

او با اشاره به انتشار یک ویدیو در فضای مجازی در خصوص این مزرعه آلوده اضافه کرد: عموم مردم در صورت مشاهده تخلف در این زمینه می توانند به جهاد کشاورزی، اداره محیط زیست و شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند تا در قالب گشت همپوشان و اخذ دستور قضایی فورا اقدام لازم انجام شود.

 

معدوم سازی مزرعه برنج آلوده صبح امروز یکشنبه بیست و سوم مرداد ماه با حمایت نیروی انتظامی و تامین کامل امنیت در منطقه انجام شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از پایان عملیات احیا و مرمت قنات ساریبلاغ این شهرستان خبرداد.


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی گفت: مرمت قنات مذکور که در روستای کودیان بخش مرکزی واقع شده است از ابتدای خرداد ماه آغاز و در مدت یک ماه انجام شد .

 

سیروسی تصریح کرد :قنات مذکور دارای ۵ رشته بوده که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و سیصد ميليون ریال از محل اعتبارات بنیاد برکت سال 1400‪ با پیمانکاری یک شرکت خصوصی یک رشته از آن احیا و مرمت گردیده و ان شاالله در سال جاری سایر مسیر های قنات مذکور احیا میگردد. 

به گفته او؛ قنات فوق با بهره برداری ٧٠ هکتار اراضی کشاورزی با اجرای این عملیات 40 درصد افزایش آبدهی خواهد داشت.در هفته اول مردادماه عملیات اجرای تبصره ۲ در قالب قرارگاه حفاظت اراضی در حریم شهر اجرا شد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، ایجاد قرارگاه ها پیرو مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال و با هدف اقدام هم پوشان دستگاه های متولی امور زمین و پیشگیری از تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت وسازهای غیرقانونی در حریم شهر شیراز وجلوگیری از اتلاف وقت و هزینه در برخورد سریع با متخلفین تشکیل شده است. 

 در هفته ای که گذشت ۵ عملیات در قالب این قرارگاه ها در مناطق بردج ، دشتکوه ، محور داریون ، دوکوهک ، قلات ، کلستان، موسسه ارمغان و همچنین در منطقه اکبراباد و بوتان گاز صورت پذیرفته است، که طی این عملیات ها رفع تخلف و تخریب مستحدثات غیرمجاز، به تعداد بیش از ۷۰ مورد در سطح یکصد هزار متر مربع صورت گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: در سال ١۴٠٠ با هدف ترویج استفاده از نهال های سالم و گواهی شده 8410 اصله نهال یارانه دار در بین متقاضیان این شهرستان توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ، ذبیح الله سیروسی با اشاره به اینکه گسترش و توسعه باغداری علمی و استفاده بهینه از آب و خاک از دیگر اهداف تخصیص یارانه به نهال است، تصریح کرد: در این خصوص تعداد۵٩١٠ اصله نهال بادام با یارانه صد هزار ریالی به باغداران داده شد.

 

به گفته وی؛ ٢١۵٠ اصله نهال انجیر با یارانه ١۵٠ هزار ریالی و ٣۵٠ اصله نهال گردو با یارانه ۴٠٠ هزار ریالی نیز به بهره برداران مشمول اختصاص یافته است.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتبار یارانه نهال به چشمه پیوند پسته نیز تخصیص داده شده است، افزود: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز برای بهبود عملکرد باغ های پسته تعداد ٧٧۵٠ چشمه پیوند با یارانه ده هزار ریالی در اختیار باغداران قرار داده است.

 

سیروسی به احداث یک واحد باغ یک هکتاری الگویی پسته از محل اعتبار مذکور اشاره کرد و افزود: این باغ ها مورد سرکشی و بررسی کارشناسان هستند و برای مسائل مدیریتی و تغذیه ای راهنمایی و مشاوره های لازم داده می شود.

 

 
اجرای عملیات تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات در حریم تالاب بین المللي ارژن 

 اجرای حکم تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی با دستور مقام قضایی در حدود ٣٠٠هکتار از اراضی حریم تالاب بين المللي ارژن انجام شد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز به منظور برخورد با متخلفین ساخت‌وسازها و تغییر کاربری های غیرمجاز در بستر و حریم تالاب بین‌المللی ارژن عملیات اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ از ساعت ۱ بامداد روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ آغاز و تا ساعت ۱۳ عصر همان روز ادامه یافت. 

 طی گزارشات ارسالی گشت هم‌پوشان و مشترک بین اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و اداره‌کل حفاظت از محیط‌زیست، دستور قضایی گرفته شد و ٢۵٠ قطعه دیوارکشی در۴۰ هکتار از اراضی تصرفی بستر و حریم تالاب بین‌المللی ارژن، و ۶٠٠مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در مساحتی به میزان ۲۵۰ هکتار در اراضی مستثنیات طی عملیات تخریب و به حالت سابق بازگشت. 

لازم به ذکر است، این عملیات با همکاری ۳۰۰ نفر پرسنل نیروی انتظامی و در حضور نماینده دادستان، کارشناس سازمان بازرسی و بازرس ویژه سازمان بازرسی استان فارس، مدیر و کارشناسان حراست سازمان جهاد کشاورزی فارس، مدیریت و کارشناسان امور اراضی استان انجام شد.
 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت :

برداشت سیب زمینی در مزارع داریون شهرستان شیراز در حال انجام است . 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی تصریح کرد :

داریون از مناطقی است که از دیرباز در عرصه تولید سیب زمینی استان فارس نقش ویژه ای داشته است، بطوریکه علی رغم خشکسالی های اخیر و کاهش ۶٠ درصدی سطح کشت این محصول، هنوز بیش از ٣۵٠ هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه با آبیاری تحت فشار به کشت سیب زمینی اختصاص یافته است. 

به گفته وی؛ آغاز کشت محصول سیب‌زمینی در داریون از نیمه دوم بهمن و برداشت آن از نیمه دوم خرداد تا پایان تیرماه می باشد. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز اظهار کرد :پیش بینی می‌شود ۴٠ تا ٧٠ تن محصول سیب زمینی در هر هکتار از مزارع داریون برداشت شود که تاکنون بیش از ١٢هزار تن محصول سیب زمینی از مزارع داریون روانه بازار شده است. 

سیروسی با اشاره به قیمت محصول مذکور در سال زراعی جاری به‌ عنوان یک محصول اقتصادی و تأثير آن در معیشت کشاورزان افزود :بامبا، جیلی، کلمبا و سیلوانیا عمده ارقام کشت شده در این منطقه است که به دلیل کیفیت بالا بازارپسندی خوبی دارد.زیر مجموعه ها