مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از افتتاح یک واحد بسته بندی حبوبات ، خشکبار و ادویه جات درشهرستان شیراز در هفته دولت و با حضور رحیمی استاندار فارس و قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خبر داد.

رحیمی استاندار فارس گفت : بسته بندى به عنوان یکى از ابزارهاى مهم بازاریابى شناخته مى شود و شرکتها و دولتها براى افزایش توان رقابتى خود در بازارهاى داخلى و خارجى از آن سود مى برند.

وی گفت :بسته بندی باید به نحوی باشد که مشترى را جلب کند، جذابیت داشته باشد، شخصیت و شأن مشترى را حفظ کند و به مصرف کننده احترام بگذارد. فرهنگ و ارزشها را در کشور هدف در نظر داشته باشد .

وی در ادامه تاکید کرد : نوع و جنس مواد اولیه ازنظر بهداشتى و ایمنى مناسب انتخاب شود و سلامتى در مورد مصرف را تضمین کند.
وی همچنین افزود: نباید هزینه بسته بندى آنقدر زیاد باشد که بهاى فروش کالا را نسبت به کالاهاى مشابه غیرقابل رقابت کند.و مطابق با استانداردها، مقررات بازار و کشورمورد نظر باشد

قاسمی رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس در مراسم گشایش این شرکت با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی تکمیلی مورد توجه بخش کشاورزی و سیاست‌‌گذاران این بخش می‌باشد، افزود: فرآوری محصولات یکی از حلقه­ های مهم زنجیره‌های تولید بخش کشاورزی است که می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی را برای محصولات مختلف این بخش به ارمغان بیاورد.

قاسمی تصریح کرد: خوشبختانه تسهیلات ارزان قیمت صندوق توسعه ملی در چند سال اخیر برای صنایع تبدیلی تکمیلی لحاظ شده و ما شاهد به بهره ­برداری رسیدن واحدهای بسیار زیادی در این حوزه بودیم.

به گفته وی در استان فارس694 کارخانه با ظرفیت فرآوری 3.9 میلیون تن ماده خام با اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند و تقریبا به همین تعداد کارخانه با مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت مشغول به کار هستند و جمعا ظرفیت فرآوری حدود 7.5 میلیون تن محصولات کشاورزی را در این استان وجود دارد.

قاسمی با اشاره به اینکه در شهرستان شیراز ظرفیت فرآوری 580 هزارتن ماده خام وجود دارد، افزود: این شهرستان یکی از شهرستان‌های است که بیشترین ظرفیت فرآوری ماده خام دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: به متقاضیان احداث واحدهای صنایع تبدیلی تکمیلی تسهیلات ارزان قیمت صندوق توسعه ملی تعلق می‌گیرد همچنین جهت تسهیل فرآیند احداث این واحدها مجوزهای بی‌نامی نیز صادر شده است.

اختری مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیراز گفت: انتظار داریم که جوانان این شهرستان با رسیدن به نقطه خودباوری و خود اتکایی بتوانند وارد عرصه تولید و صادرات محصولات متنوع شوند.

این مقام مسئول گفت:کارخانه­ای هم که امروز شاهد افتتاح آن بودیم در زمینه بسته بندی حبوبات و تهیه و بسته­بندی ادویه جات فعالیت می­ کند که به ارزش افزوده و ماندگاری محصولات کمک می ­کند.

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاری 14000میلیون ریالی توسط سرمایه گذار و سهم تسهیلات بانکی 12200میلیون ریالی از بانک کشاورزی و کل اعتبار هزینه شده جمعا 26200میلیون ریال می باشد .

اختری: اشتغالزایی طرح فوق را به صورت مستقیم ۱0 نفر و غیرمستقیم 20نفر بیان کرد و افزود: در این واحد تولیدی انواع خشکبار، غلات و حبوبات با آخرین تکنولوژی بسته بندی و فرآوری می شود.

اختری ایجاد واحدهای بسته بندی مواد غذایی را ظرفیتی برای بهبود عرضه مواد غذایی با کیفیت و ایجاد اشتغال عنوان کرد.