سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از تشدید مبارزه با بیماری های برگی مزارع گندم این شهرستان خبر داد و گفت: تا کنون در 5500 هکتار از مزارع عملیات مبارزه شیمیایی صورت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، محمد میرزایی با بیان اینکه 8 هزار هکتارکشت آبی و 27 هزار هکتار کشت دیم گندم در این شهرستان وجود دارد، افزود: در سال جاری با مساعد شدن شرایط آب و هوایی شاهد طغیان زنگ زرد در مزارع هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت تسریع در مبارزه شیمیایی، کاهش مصرف سم و آب در سمپاشی و افزایش ایمنی کارگران تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده بیش از 3650 هکتار از مزارع با استفاده از پهپاد های کشاورزی سمپاشی شده است.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بیان کرد: بیشترین میزان استفاده از پهپاد توسط کشاورزان مناطق سیاخ و دارنگون در سطح 1500 هکتار و ارژن در سطح 1150 هکتار انجام شده است.

به گفته وی؛ به کارگیری فناوری پهپاد های کشاورزی در مزارع شهرستان شیراز با هدایت و راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی و به طرق مختلف از جمله برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی و انتشار اطلاعیه ها در شبکه های مجازی عملیاتی شده است.

میرزایی با بیان اینکه علاوه بر رطوبت و دما عوامل دیگری در توسعه بیماری زنگ اثر گذار است، ابراز کرد: متاسفانه کشت ارقام حساسی مانند سیروان و کشت متراکم در بروز و گسترش این بیماری در مزارع گندم و جو موثر بوده است.

او توصیه کرد: کشاورزان به منظور میارزه با بیماری زنگ زرد گندم و حفظ محصول مزارع خود می بایست از سموم مناسب قارچکش مانند آرتئا و فولکور با دوز های مناسب استفاده کنند.