مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از اقدامات پیشگیرانه این مدیریت با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای خارج از طرح هادی و ایجاد بافت ناکارآمد و حاشیه نشینی غیر اصولی خبر داد. 


 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ذبیح اله سیروسی با اعلام این خبر گفت :

طرح هادي روستايي، طرحي است كه ضمن ساماندهي و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمين را براي كاركردهاي مختلف از جمله مسكوني، توليدي، تجاري، كشاورزي، تاسيسات و تجهيزات و نيازمندي هاي عمومي روستايي را بر حسب مورد در قالب مصوبه هاي طرح هاي ساماندهي فضا و سكونتگاههاي روستايي يا طرح هاي جامع ناحيه اي تعيين مي كند، در روستاها بنیاد مسکن و دهیار طبق نقشه طرح هادی یک خط محدوده دارد که خارج از آن محدوده حق ورود ندارد.

وی افزود: زمین خارج از محدوده متعلق به منابع ملی و یا کشاورزی است و به کرات مشاهده شده که مردم در خارج از محدوده طرح هادی شروع به ساخت و ساز می کنند و سپس فرد سازنده برای رفع مشکل به سراغ مسئولین ارشد استان و بنیاد مسکن در جهت الحاق زمین به طرح هادی روستا مراجعه می‌کند. 

 این مسئول با اشاره به اینکه در روستاها دهیار باید همان لحظه‌ای که کلنگ به زمین برای احداث غیرمجاز زده می‌شود از طریق نیروی انتظامی به‌عنوان دستگاه‌های امنیتی احداث را متوقف کند، گفت: متخلف باید به کمیسیون ماده 90 معرفی شود قبل از اینکه ساخت‌ و ساز به اتمام برسد و سازنده دچار خسارت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تشریح اقدامات پیشگیرانه این مدیریت در این زمینه اظهار کرد :

در جریان سفر مقام عالی دولت در استان و مصوب شدن آن از روز چهارشنبه مورخ ۲۶ مردادماه با محوریت فرمانداری، بخشداری مرکزی شهرستان و حضور کلیه عوامل و کارشناسان دستگاه های اجرایی و قضایی و انتظامی شهرستان، پس از بازنگری طرح هادی روستاهای سطح شهرستان شیراز و لزوم اقدام و ارسال پیوست پیشگیرانه از ساخت و سازهای غیرمجاز برای اولین بار در سطح کشور این طرح به فاز اجرایی در آمد.

به گفته وی؛ ضرورت جلوگیری از افزایش توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و در نهایت بافت ناکارآمد شهری در روستاهای حاشیه شهرستان بویژه دشت قره باغ و خاصه *روستای کرونی* باعث گردید که با تعامل کلیه دستگاه های متولی امر، اقدامات در راستای حفر کانال جهت توقف ساخت و سازهای اطراف طرح هادی و اطلاع رسانی به عامه مردم با هدف انجام ساخت وساز صرفا در محدوده طرح هادی روستای کرونی به عنوان *پایلوت* معرفی و عملیات در آن محل به اجرا درآمد. 

سیروسی افزود :در راستای اقدامات اخیر انجام شده تاکنون بیش از ۴ کیلومتر از حفر کانال انجام شده و با توجه به سرعت کار و رفع تنش های اجتماعی در منطقه قره باغ روستای کرونی با تدابیر عوامل اجرایی احتمالا تا ۱۵ شهریور این مهم به پایان می رسد. 

سیروسی خاطر نشان کرد :

بدیهی است رفتار و عملکرد دستگاه های اجرایی در اقدام اخیر می تواند *سرآغازی بر پایان سودجویی متخلفین حوزه زمین* در آن اطراف باشد اگر و اگر این اقدامات *صرفا* به حفر کانال ختم نشود و ساخت و سازهای خارج از آن به جدّ کنترل گردد.

این مقام مسئول با بیان اثرات اجتماعی این عملیات و بازخورد آن در منطقه گفت :

اخبار واصله از اقدام اخیر حاکی از *اختلاف قیمت و تفاوت ارزش زمین* در دو سمت کانال می دهد که این بازخورد باید در راستای قانون پرورش و هدایت شود