قادری نماینده مردم شریف شهرستان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با رئیس جهاد کشاورزی شیراز در خصوص بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات موجود در بخش کشاورزی دیدار کرد. 

                                                                

به‌گزارش روابط‌عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز سیروسی در این دیدار با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده در بخش کشاورزی به تشریح مسائل و مشکلات این بخش پرداخت و افزود:

علی‌رغم وضعیت قابل قبول شهرستان شیراز نسبت به سایر شهرستان های استان در رابطه با نزدیکی به پایانه های صادراتی، بازارهای فروش داخلی و دارا بودن شهرک بزرگ صنعتی و با توجه به اولویت سیاست‌های سازمان در راستای توسعه محیط‌های کشت کنترل‌شده تلاطم بازار فروش از جمله مشکلات تولیدکنندگان این صنف است. 

به گفته وی؛ هزینه‌های تولید و افزایش قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی مشکلاتی را برای تولیدکننده ایجاد می نماید که سودآوری را برای کشاورزان کم می کند. 

سیروسی گفت: شهرستان شیراز مقام اول را با ١٠٣واحد مرغداری فعال و بیش از یک میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه در استان را داراست و همچنین در زمینه تولید گوشت قرمز با تولید بیش‌از ۳ هزار تن گوشت و دارا بودن ۳٠۰ هزار راس دام سبک و ۵۰ هزار راس دام سنگین جزء شهرستان ها ی اول استان است اما متأسفانه هزینه‌های تولید و تامین نهاده، دامدار و کشاورز را به سمتی می‌کشاند که از چرخه تولید خارج شوند. 

او با بیان این‌که ۱۰۵ واحد صنعتی و صنایع تبدیلی در شهرستان وجود دارد که ۶۵ واحد آن با ظرفیت تولید ۵٠٠ هزار تن و ٣ هزار نفر اشتغال فعال هستند گفت :

در صورت حذف یارانه های کشاورزی تامین مواد اولیه این واحدهای صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی با مشکل مواجه شده‌است. 

 این مقام مسئول با اشاره به اعتبارات دولتی مبادله‌شده با اوراق خزانه در طرح های کشاورزی اظهار کرد :هیچ پیمانکاری حاضر نیست حاضر به انجام این کار نیست و این در حالیست که در این شهرستان قریب ۶۰ درصد سطح زیر کشت اراضی مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری است و نیاز به ترمیم و تمدید دارد. 

سیروسی گفت امروز کشاورزی محور استقلال و توسعه است و عامل ایجاد اشتغال در مملکت، همان‌طور که می‌دانیم بزرگ‌ترین معضل ما در مملکت امروز اشتغال و توسعه است و این اتفاق نمی‌افتد مگر با نظر کارشناسانه به فعالیت های کشاورزی. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از معضل بسیار بزرگ باغشهر ها در شهرستان سخن گفت و افزود :حفظ کاربری اراضی در اولویت فعالیت های این مدیریت است و سرمایه‌های ملی که در ساخت‌وساز این باغ شهرها به کار برده شده‌است و استفاده عده‌ای سودجو از این وضعیت جهاد کشاورزی را در تنگنا قرار داده‌است. 

این مقام مسئول همچنین از نماینده مردم این شهرستان در مجلس خواست که با پیگیری و قوانین موجود بالادستی دستگاه‌های نظارتی و تلاش برای رفع نواقص در قوانین موجود در بخش کشاورزی کمکی به حل معضلات این بخش نماید. 

دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در کنار جهاد کشاورزی

در این دیدار که در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و در جلسه کمیته تحقق شعار سال صورت گرفت :قادری نماینده مردم شهرستان ها ی شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تلاش ما در مجلس اینست که بتوانیم هم خلأ های قانونی را پر کنیم و در همین راستا طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی با کمک دوستان تهیه شد و امیدواریم بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم. و در حاشیه این طرح ها اصلاح قوانینی در حال انجام است که کمک خواهد کرد به این بخش. 

قادری با تشریح محدودیت‌های موجود گفت :

با وجود وضعيت آب، تحریم ها، خشکسالی و در کنار آنها خرد شدن اراضي و تغییرات کاربری 

راه حل های جدیدی باید ایجاد کرد تا بتوان با شرایط جدید روبرو شد و با تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان باید بتوان از تغییرات الگوی کشت و ورود هلدینگها برای جبران خسارت ناشی از محدودیت‌های مذکور استفاده کرد. 

وی با تاکید بر حفظ امنیت غذایی و خودکفایی در حوزه کشاورزی تصریح کرد:

تولید کنندگان بزرگ باید بتوانند از سرمایه اعتباری خود در گرفتن تسهیلات استفاده کنند و زنجیره های ارزش و تولید محصولات جدید و مورد نیاز بازار صادرات، توسعه پیدا کند. 

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمی توان به صرف سودآوری برای بهره بردار سرمایه های طبیعی کشور را هدر داد گفت:

اجبار کشاورزان به نظارت کارشناسان کشاورزی باید صورت گیرد تا کشت بعضی از محصولات با نیاز آبی بالا هر چند هم که سودآور باشند متوقف و یا برنامه ریزی کشت شود و از کشت‌های جدید و متناسب با وضعیت آبی و خاکی کشور استفاده گردد. 

قادری باتاکید بر وجودسرمایه گذاران بزرگی که در استان وجود دارند اما در کشورهای همسایه فعالیت می کنند خاطر نشان کرد :

منابع مالی برای طرحها محدود است اما جا برای کار هست برای مثال در طرحی که در کمیسیون جهش تولید مطرح شده است رتبه بندی اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌ها انجام می شود و تسهیلات براساس اعتبار داده می شود

قادری افزود:

جهاد کشاورزی نیاز دارد که از ظرفیت دانشگاه ها استفاده کند و شرکت های دانش‌بنیان را در کنار خود تقویت کند و از این طریق وارد حوزه های جدید و مختلف شود. پارک های علم و فن آوری و تولید محصولات جدید محدودیت ها به فرصت‌ها تبدیل می شوند، اجرای کشت های قراردادی و توسعه صنایع تبدیلی ترغیب کشاورز برای تولید را بیشتر می کند. 

قادری همچنین از مطرح کردن طرح استفاده از پساب ها به جای آب تصفیه شده برای صنعت خبر داد و اظهار امیدواری کرد با این طرح بخش بسیار بزرگی از آب استان حفظ و از پساب ها استفاده بهینه می شود. 

وی با تاکید بر تعیین تکلیف باغ شهرها گفت :

با دادن کاربری مناسبی مانند گردشگری به باغشهرها در چهارچوب قانون می توان صنعت گردشگری و حتی پرورش گیاهان دارویی را بهبود بخشید.